İntrauterin inseminasyon sikluslarında ovulasyon tetikleme günü serum LH düzeyine göre ayarlanan inseminasyon zamanlamasının gebelik sonuçlarına etkisi
The effect of insemination timing adjusted according to the ovulation trigger day serum LH level on pregnancy results in intrauterine insemination cycles
- Tez No: 808656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNİRE FUNDA CEVHER AKDULUM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ovaryen stimulasyon ile intrauterin inseminasyon (IUI) infertil hastaların tedavisinde pratik ve ucuz önemli bir tedavi basamağıdır. IUI'da gebelik başarı oranları siklus başına %10-20 olup yaş, VKİ, OS protokolleri ve IUI zamanlaması gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Fakat en çok tartışılan hCG enjeksiyonu sonrası IUI'ın zamanlaması konusunda klinik kanıt azdır ve net bir fikir birliği oluşmamıştır. Bu çalışmada ovulasyon indüksiyonunu takiben hCG (human chorionic gonadotropin) ile ovulasyon tetikleme günü serum LH düzeyine göre ayarlanan IUI işleminin 24 saat veya 36 saat sonra yapılmasının klinik gebelik ve canlı doğum başarı oranları üzerindeki etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Bu retrospektif tekmerkezli çalışma Ocak 2018 - Ekim 2022 tarihleri arasında infertilite polikliniğimize gebelik istemiyle müracaat eden ve intrauterin inseminasyon yapılan hastaların dosyaları incelenerek ve 1001 siklus değerlendirilerek yapıldı. 625 siklusta hastaların trigger günü LH değeri bulunmadığından ve 10 siklusta hCG tetiklemesiyle eşzamanlı IUI yapıldığından toplamda 366 siklus değerlendirildi. Sikluslar 4 gruba kategorize edildi. Grup 1: LH 15 mIU/mL olduğunda 94 siklusta 24. saatde ve 43 siklusta 36. saatde IUI yapıldığı tespit edilmişdir. 366 siklusta 69 (%18) klinik gebelik ve 50 (%13) canlı doğum elde edildiği görülmüştür. Trigger günü bakılan serum LH değerine ve IUI zamanlamasına göre oluşturulan gruplarda 1. Gruptaki 44 siklusta 4 (%9.1) klinik gebelik ve 7 (%15.9) canlı doğum, 2. Gruptaki 185 siklusta 40 (%21.6) klinik gebelik ve 49 (%26.4) canlı doğum, 3. Gruptaki 94 siklusta 18 (%19.1) klinik gebelik ve 22 (%23.4) canlı doğum, 4. Gruptaki 43 siklusta 7 (%16.2) klinik gebelik ve 7 (%16.2) canlı doğum elde edilmiştir. Tüm gruplar karşılaştırıldığında IUI zamanlamasının klinik gebelik ve canlı doğum başarı oranlarına etki etmediği görülmüştür. Sonuç olarak intrauterin inseminasyonun, trigger günü bakılan serum LH düzeylerine göre hCG ile tetikleme sonrası 24 saat veya 36 saat sonra yapılmasının klinik gebelik ve canlı doğum sonuçları üzerinde herhangi bir istatiksel anlamlı fark oluşturmadığını gözlemledik. IUI planlanan hastalarda zamanlamada esnek yaklaşım yapılması işlemin başarısını olumsuz yönde etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Ovarian stimulation with intrauterine insemination (IUI) is a practical and cost-effective treatment step in the managment of infertile patients. The success rates of IUI in achieving pregnancy range from 10% to 20% per cycle and depend on various factors such as age, BMI, ovarian stimulation protocols, and timing of IUI. However, there is limited clinical evidence and consensus regarding the timing of IUI after hCG injection, which remains a subject of debate. In this study, we aimed to compare the effects of performing IUI 24 hours or 36 hours after triggering ovulation with hCG (human chorionic gonadotropin) based on serum LH levels on the clinical outcomes of pregnancy and live birth. This retrospective single-center study was conducted by reviewing the medical records of patients who presented to our infertility clinic with a desire for pregnancy and underwent intrauterine insemiantion between January 2018 and October 2022. A total of 1.001 cycles were evaluated, and after excluding cycles with no LH value on the trigger day (625 cycles) and cycles with simultaneous hCG triggering and IUI (10 cycles), a total of 366 cycles were included in the analysis. The cycles were categorized into four groups as follows: Group 1: LH