Umbilikal ven iskemi modifiye albümin seviyelerinin intrauterin gelişme geriliği ile ilişkisi
Relationship of levels of the umbilical vein ischemia modified albumin between intrauterine growth restriction
- Tez No: 346868
- Danışmanlar: PROF. DR. İNANÇ MENDİLCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İskemi Modifiye Albumin (İMA), ilk defa akut koroner sendromda iskeminin erken bir belirteci olarak kullanılmıştır. Bu molekül iskemik koroner hasarlı hastaların, erken tanısında, kolay ve hızlı olarak çalışılabilen bir molekül olarak literatüre girmiştir. Doku iskemisi olduğunda, dolaşımda bulunan albumin yapısal olarak değişikliğe uğramaktadır. Bu değişiklik sonucunda albuminin, kobalt bağlama özelliği azalmakta ve bu metalle bağlanmamaktadır. Biz de son yıllarda koroner hastalıklarda tanı koymada rutin kullanıma girmiş olan İMA'yı intrauterin gelişme geriliği (İUGG)'nde oluşan plasental iskemi, hipoksi ve oksidatif stresin tanısında kullanılıp kullanamayacağımızı araştırmak üzere çalışmamızı planladık. Çalışmaya başlarken hipotezimiz, İUGG'li yenidoğanların umblikal veninde İMA seviyelerinin yükseleceği şeklindeydi. Şubat 2010 – Kasım 2010 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı kliniğine başvuran ve gerekli tetkikler sonrasında İUGG tanısı konulan, gestasyonel yaşı 27-41. gebelik haftaları arasında olan 40 hasta (İUGG) ve gestasyonel yaşı 30-41. gebelik haftaları arasında olan fetal gelişimleri normal olarak saptanan 40 kontrol olgusu dahil edildi. Tüm olgulardan umbilikal venden İMA düzeyi ve pH ölçümü için uygun koşullarda kan alındı ve ölçümler yapıldı. Her iki grubun çıkan sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmamızın sonucunda elde edilen sonuçlara göre İUGG ve kontrol grubu arasındaki umbilikal ven İMA sonuçları değerlendirildiğinde İUGG grubunun İMA değerlerinin istatistiki olarak anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı (p=0,011). İki grup arasında umbilikal ven pH değerleri arasında anlamlı fark bulunamadı (p=0,342). Bu bulgularla, iskemik durumlarda arttığı kanıtlanan İMA'nın İUGG'de oluşan plasental hipoksi ve oksidatif stresi işaret ettiğini savunabiliriz. Buna göre, antepartum İUGG açısından riskli gebelerde kordosentez ile umbilikal ven İMA seviyesi ölçülerek tanıya destek olunabilir. Kordosentezin barındırdığı riskler nedeniyle bunun klinik pratikte çok tercih edilmeyeceğini düşünsek bile teorik olarak bilinmesinde fayda olacağı kanaatindeyiz. Bizim çalışmamızda olgu sayısının az olması bulguların genelleştirilmesi açısından sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu çalışma temel alınarak yapılacak daha ileri ve geniş serilerde, bu eksikliğin giderileceğini ummaktayız.
Özet (Çeviri)
ischemia in acute coronary syndrome. Initially, it was mentioned as a molecule that can be analysed easily and fast in the early diagnosis of the patients with ischemic coronary damage. When ischemia of tissue occurs, circulating albumin is exposed to structural changes. As a result of this change, cobalt binding characteristic of albumin decreases and they can not bind each other. In this study, we aimed to determine whether we can use IMA, which is used in the diagnosis of coronary diseases as a routine test recently, in the diagnosis of placental ischemia, hypoxia and oxidative stres which occur in intra-uterine growth restriction (IUGR). We hypothesized that IMA levels will arise in the umbilical vein blood of the neonates with IUGR. Forty control cases, aging between 30-41 gestational weeks, who have normal fetal development and 40 patients, aging between 27-41 gestational weeks, who were diagnosed as IUGR following necessary medical tests were included into the study. All the cases were applied to the Department of Obstetrics & Gynecology of Akdeniz University Faculty of Medicine, between 2010 February and November 2010. Blood samples were obtained adequately from the umbilical cord to detect IMA levels and pH from all the cases and samples were tested. Results of the two groups were compared statistically. IMA levels in the IUGR group were determined statistically significantly higher (p=0.011) when IMA levels in the umbilical ven were compared between IUGR group and control group. No significant difference was determined in the point of pH values of umbilical ven between those two groups (p=0.342). With these results we can suggest that IMA, which is proved to arise in ischemic conditions, shows placental hypoxia and oxidative stress that occurs in IUGR. Thus, pregnant women accompanying any risk of antepartum IUGR can be enhanced in the point of diagnosis by measuring IMA levels in the umbilical ven by cordosynthesis. We suppose that this finding is useful at least theoretically, even though cordosynthesis can not be preferred during clinical practice due to its probable risks. Limitation of this study is that the number of the cases is not so much and we can not generalize the results. We hope that this limitation will be discarded by further studies with large number of series based on this study.