Klomifen sitrat ile indüksiyon yapılan infertil polikistik over sendromlu hastalarda endometrial ölçümlerin değerlendirilmesi
Evaluation of endometrial measurements in patients with infertility polycystic ovarian syndrome which were induced with clomifene citrate
- Tez No: 895875
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREF BANU YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, ovulasyon indüksiyonu yapılan infertil polikistik over sendromlu (PKOS) hastalarda klomifen sitratın endometrial ölçümlere (endometrial kalınlık, pattern, endometrial volüm ve spiral arterlerde vaskülarite indeksi) etkisi ve tedavi sonuçları ile ilişkisini incelemektir. Materyal ve Metod: En az 1 yıldır korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan, 21-40 yaş arasında gebelik istemi olan, PKOS tanısı almış 38 hasta grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastalarda endometrial volüm, pattern, kalınlık, subendometrial (spiral arterler) - myometrial vaskülarite indeksi , laboratuvar değerleri ve vücut kitle indeksi incelenmiştir. Bulgular: PKOS'lu aynı infertil hastaların klomifen ve gonadotropin tedavilerinin ölçümleri karşılaştırıldığında, endometriumun 3D volüm ölçümü klomifen indüksiyonunda gonadotropine göre anlamlı olarak daha düşük bulundu (6.81 ± 3.39 cm³ vs 10.25 ± 6.62 cm³, p=.002). Ayrıca klomifen ile tedavide ortalama EL değeri ve VI inner-later parametrelerin ortanca değerleri, kontrol grubu olan gonadotropin tedavisinden daha düşük bulundu. Bu hastaların klomifen tedavilerinin sonucunda ovulasyon olan ve olmayanların ultrasonografik ölçümleri karşılaştırıldığında; gruplar arasında EL (mm), 3D volüm (cm3), Vi inner (%), Vi later (%) ve pattern açısından anlamlı bir fark saptanmadı (p>.05). Gonadotropin tedavisi alanların ultrasonografik ölçümleri karşılaştırıldığında ise ovulasyon olan hastalarda a patterni (%69.2), ovulasyon olmayan hastalara göre (%11.1) anlamlı olarak daha yüksek, ovulasyon olan hastalarda b patterni (%7.7), ovulasyon olmayan hastalara göre (%88.9) anlamlı olarak daha düşük bulundu. (p= .001) Sonuç: Çalışmamızda klomifen ve gonadotropin tedavilerinin endometrial ölçümlere etkisi 3D doppler US kullanılarak değerlendirilmiş, klomifen sitrat tedavisinin endometrial volüm ve vaskülariteyi olumsuz etkileyebileceğini, buna karşın gonadotropin tedavisinin bu parametreler üzerinde daha olumlu sonuçlar verdiği gösterilmiştir. Olgu sayımızın sınırlı oluşu, gonadotropin tedavisine geçişte vii hasta sayısının azalması ve düşük gebelik oranları nedeniyle; çalışmamız endometrial ölçümleri değerlendirmede ve endometrial ölçümlerle gebelik ilişkisini incelemede kısıtlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to examine the effects of clomiphene citrate on endometrial measurements (endometrial thickness, pattern, endometrial volume, and spiral artery vascularity index) in infertile patients with polycystic ovary syndrome (PCOS) undergoing ovulation induction, and to investigate the relationship with treatment outcomes Materials and Methods:This study includes a group of 38 patients aged 2140 years diagnosed with PCOS, who have been unable to conceive despite having unprotected intercourse for at least one year. These patients, diagnosed with PCOS, were assessed for endometrial volume, pattern, thickness, subendometrial (spiral arteries) and myometrial vascularity index, laboratory values, and body mass index. Results: When comparing the measurements of the same infertile patients with PCOS undergoing clomiphene and gonadotropin treatments, the 3D volume measurement of the endometrium was found to be significantly lower in clomiphene induction compared to gonadotropin (6.81 ± 3.39 cm³ vs 10.25 ± 6.62 cm³, p=.002). Additionally, the average endometrial length (EL) value and median values for the VI inner-later parameters were lower in the clomiphene treatment group compared to the control group receiving gonadotropin treatment. When comparing the ultrasonographic measurements of patients with and without ovulation following clomiphene treatment, no significant differences were found between groups in EL (mm), 3D volume (cm³), VI inner (%), VI later (%) and pattern (p>.05). In patients receiving gonadotropin treatment, the ultrasonographic measurements showed that the prevalence of pattern a was significantly higher in patients with ovulation (69.2%) compared to those without ovulation (11.1%), and pattern b was significantly lower in patients with ovulation (7.7%) compared to those without ovulation (88.9%) (p=.001). Conclusion: In our study, the effects of clomiphene and gonadotropin treatments on endometrial measurements were assessed using 3D Doppler ultrasound. It was shown that clomiphene citrate treatment may adversely affect endometrial ix volume and vascularity, whereas gonadotropin treatment yielded more favorable results on these parameters. However, due to the limited number of cases, a decrease in patient numbers when transitioning to gonadotropin treatment, and low pregnancy rates, our study was restricted in evaluating endometrial measurements and investigating the relationship between endometrial measurements and pregnancy outcomes.