Küresel iklim degişikliklerinin Doğu Karadeniz (Çayeli-Rize) yöresindeki bazı doğal afetlerle ilişkilerinin incelenmesi
The investigation of the relations between the global climate changes and the some natural disasters in the region of the eastem Black Sea (Çayeli-Rize)
  1. Tez No: 346897
  2. Yazar: HAYRİ OKUTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, küresel iklim değişikliklerinin Kuzey Anadolu'da ve özellikle Çayeli yöresinde oluşturduğu meteorolojik koşullarla bölgede oluşan doğal afetler arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, yürütülen çalışmalarda i 973-2002 yılları boyunca elde edilen meteorolojik verilerin değerlendirilmesi sonucunda bu uzun zaman aralığında yöredeki aylık, mevsimlik, yıllık sıcaklık ve yağış değerlerinde giderek artan bir gidiş olduğu belirlenmiştir. Özellikle yaz aylarında son yıllarda aylık yağışlı gün sayısının azalmasına karşın, aylık toplam yağış değerlerinin arttığı belirlenmiştir. Çok engebeli bir topoğrafik yapıya ve oldukça ince bir toprak örtüsüne sahip olan çalışma alanında, yerleşim ve tarımsal amaçlı arazi düzenlemeleri, ince kırıntılı yapıda ve düşük kıvam limitlerine sahip ızeminIerin duraylılığmm azalmasına neden olmuştur. Bu özellik, ani ve aşırı yağışlarda sel ve heyelan gelişimini kolaylaştırmaktadır. Küresel iklim değişikliklerine paralelolarak çalışma alanı ve dolayında uzun vadede sıcaklık ve yağı~ değerlerinin de giderek artacağı öngörülmüştür. Bu değişimlerin neden olabileceği doğal afetlerin sonucunda oluşabilecek, yöredeki can ve mal kayıplan ile bu tür afetlerİn ülke ekonomisine olumsuz etkilerinin önlenebilmesi içİn gerekli düzenlemelerin ve tedbirlerin acilen planlanması zorunludur.
Özet (Çeviri)
In this study, the examination of the relations between the meteorological conditions constituted by the global elirnate changes in Northeast Anatolia, especiaIly in Çayeli region and the natural disasters which occured in the region is purposed. In this concept because of the results of the evaIuation of the meteorological datas which are obtained in these studies, it is determined that in a long time corridor there is a gradually inereasing process in the mountly, seasonal and yearly temperatural and precipication values in the region. Especially in summer, the number of rainy days in the last years is decreasing whereas, it is determined that the total precipication values per month is inereasing. That the arragements for the purpose of settlement and agriculture in the area which has quite thin soil cover and very uneven a topographic structure have caused to decrease the statical structure of grounds have the low consistency limits. This feature makes the development of flood and landslide easy in the sudden and extreme precipications. it is anticipated that the results of temperation and precipitation have been gradually inereasing as parallel to global elimate changes in working area and its envİronment in a Jong term. In order to prevent the lose at lives and property and the negative effects of that kind of events on the economy of country, it is an obligation that the necessary arrangements and the measures have to be planned urgently.