Gerçek örneklerin analize hazırlanmasında ultrasonik liçing tekniğinin optimizasyonu
The optimization qf ultrasqund assisted-acid leaching technique of real sampies in preparatio1n for analysis
- Tez No: 346896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL ELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gerçek örneklerin nicel analizleri için, bir örnek çözünürleştirme yöntemi olarak ultrasonik uyarı1ı-asİdik liçing tekniğinin uygulamr1ığı ve optimizasyonu araştırılmıştır. Cadde tozu, toprak, göl ve ırmak sediment i, eksoz partikülü, yosun, pirinç unu ve jeolojik :filiz gibi gerçek örneklerden ağır metaller (Pb, Cu, Ni, Zn, Mn, Fe ve Cd) ultrasonik UYarı etkisİ altında liç edilmiştir. Ultrasonik uyarıya manız kalma sür~si, katı/çözücü oranı, ultrasonik banyo sıcaklığı, asit derişimi ve asidik çözücü sİstemleri gibi parametrelerin etkileri incelenmiştir. Örnek doğası ve analite bağlı olarak optimum değerler bazı değişimler gösteqnektedir. Genellikle; 20+S dk ultrasonik etkiye maruz kalma süresi, 0.SOOO/2S.0 (gimL) katı/çözücü oranı, HNQ3:HF:HCI04 (2:1 :1) çözücü sistemi en yüksek geri kazanımı sağlamıştır. Ultrasonik banyo sıcaklığı (2S-3S0C) etkisinin D.OS olasılıkla anlamlı fark göstermedİğİ gözlenmiştir. Optimum koşullardaki ultrasonik uyarı1ı-asidik liçing sonuçlan, geleneksel ve asit bombası yöntemi sonuçlarıyıa karşılaştırılabilir düzeydedir. Yöntemin k~sinliği bağıl standart sapma cinsinde analit Ve örneğe bağlı olarak % O.l-S.S (n:::;3) arasında değişmektedir. Bu sonuçlar bu alanda kabul edilebilir kesinlik düzeyleridir.Yöntemin doğruluğu, hem sertifikalı dört standart madde ve iki aşılanmış örnekte hem de bu alanda kullanılan geleneksel ve asit bombası yöntemleri sonuçları ile karşılaştırmalı olarak denenmiştir. Analit ve örnek matriksine bağlı olarak NIESCRM standart örneklerinde % 88.6-100.9; yerel örneklerde % 93.3-101.9 ve aşılanmış örneklerde % 95.3-100.5 geri kazanım oranlarına ulaşılmıştır. Sertifikalı standartlarla yapılan çalışmalarda yalnızca sedimentte Cu'da +% 0.9 ve eksoz partikülünde +% 0.2 hata gösterirken, diğer uygulamalar % 1.4-11.4 aralığında negatif hata sergilemiştir Optimize edilen bu çözünürleştirme yöntemi basitlik, hız, ekonomi, analizci sağlığı ve F AAS yöntemine uygunluk açılarından olumlu gözükmüştür.
Özet (Çeviri)
The optimization arid applicability of a ultrasound assisted-acid leaching technique have been investigated as a dissolution technique fpr quantitative analysis ofreal sanıples. Heavy metals (Pb; Cu, Ni, Zn, Mn, Fe and Cd) were leachated under ultrasonic interaction from the real samples ımch as street dust, soil, po und and river sediments, chlorella, rice flour, vehjcle .exhaust partide and mineral rnateriaL. Parameters such as exposure time to ultrasound, soil to solventvoluı:ne ratio, i temperature of the ultrasonic bath, acid cop.centration ,and acid solvent systems were studied.Optmum values of the parameters varied depended on the analyte and nature of the sample. Optimum eonditions for high reeovery %; 20+5 second for sonication time, 1150 ratio for soit to solvent volume ratio, HNQ3:HF:HCI04 (2: 1: 1) solvent for acid solvent systems. Between the means of th~ two temperature of the u1trasonic bath Was not significant different at 0.05 probability. The u1trasonic leaehing tesults a~ the optimiz~ eonditions were found by the method to be comparable with those of the eonventional and acid bomb methods. The precision of the method varİed among .the 0.1-5.5 % (n=3) in term relcıtive standard deviation which depen4 on the analyte and sample and it is an acceptable valye in a such application. The accuracy of the metho~ has been experienced on two spieed and on four certified standards, The reeovery ratios obtained 88.6-100.9 % for NIES-CRM standard samples; 97)-101.9 % for loeal samples and 95.3-100.5 % for spiced samples which also depend upon analyte and sanıple. White only positive error + 0.9 % and + 0.2 % observ~d for Cu from the certified river sediment and for Zn from the certified exlıal\St particle in other applications exhibited among the 1.4-1 1.4 % negative errors it is concluded that the optimized solution method can be an alternatiye in reSpect of cheapness, economy, sample, speed, the 'health of analyst and compatible witlı F AAS method