Alın kaynağında oluşan yanma oluğu hatasının incelenmesi
The investigation of undercut formed butt welding
  1. Tez No: 346905
  2. Yazar: SAVAŞ CÜLCÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ŞEMSETTİN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kaynaklı imalatta alın kaynağı ile yapılan iş parçalarında oluşabilecek en önemli kaynak hatalarından biri yanma oluğudur. Bu çalışmada, yanma oluğunun gerilme dağılımını ve parça mukavemetini nasıl etkilediği nümerik olarak incelenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlarla, yanma oluğu için kabul ret kriterleri geliştirilebilecektir. Başka bir deyişle, bu hatanın hangi durumlarda kabul edilip hangi durumlarda kabul edilemeyeceği belirlenebilecektir. Bu çalışmada, önce kaynak dikişlerinde, farklı boyut ve profillerde yanma olukları oluşturulmuştur. Bu iş parçalarına değişik yükler uygulanarak, oluşan gerilme dağılımları sonlu elemanlar yöntemi ile belirlenmiş ve sonuçlar grafikler halinde sunulmuştur. Yanma oluğunun, gerilme dağılımına etkisini belirleyebilmek için, Sonlu Elemanlar Yöntemi ile çalışan ANSYS paket programı kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
The one of the most important welding faults occuring on the workpieces produced by butt welding is undercut. İn the present study, effect of undercut on the stress distributions in the workpiece and strength of workpiece is investigated numerically. Some criterions will be improved to accept or not accept the welded workpieces by using obtained results in this study. In the other word, It will be observed whether undercut can be accepted in which case. İn this study, firstly undercut were formed on welding seam which have diflferent dimensions and profiles. Applying different forces to these workpieces, stress distributions were calculated by using finite element method and results were presented with graphics. ANSYS software program was used that runs by using The Finite Element Method for determination of the effects of undercut to stress distribution.