Lallemantia canescens (L) Fisch & Mey bitkisinin ve kallus doku kültürünün antioksidan aktivitesi
Antioxidant activity of Lallemantia canescens (L) Fisch & Mey and its callus tissue culture
- Tez No: 346908
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Lallemantia canescens (L) Fisch & Mey Azerbeycan, Ermenistan, İran ve Türkiye'de yetişen bir bitkidir. Çalışmamızda, Lallemantia canescens'in ve in vitro kallus kültürünün taze kısımları ile metanol özütlerinin serbest radikal temizleme ve antioksidan aktivitesi incelendi. Ömek özütlerin, ksantin-ksantin oksidaz sistemi ile oluşturulan süperoksit radikalini ve Fe3+-askorbat-EDTA-H202 sistemi ile oluşturulan hidroksil radikalini ( OH) temizlediği bulunmuştur. Ayrıca kararlı bir radikal olan 2,2-difeniI-l-pikrilhidrazil (DPPH)'i de indirgemiştir. Örneklerin, sıçan karaciğer homojenatında tiyobarbütirik asit reaktif substratları (TBARS)'nın oluşumunun azalması ile hesaplanan ve demir (Il)'nin neden olduğu lipid peroksidasyoııunu da inhibe ettiği bulundu. Bunlara ilaveten antioksidan kapasitenin nicel olarak belirlenmesi için spektrofotometrik yöntem kullanıldı. Özütlerin toplam flavonoid miktarı, alimunyum klorur metoduyla, toplam fenol içeriği ise Folin-Ciocalteus belirteci ile 765 nm dalga boyunda modifıye edilmiş Mc Donald'ın kolorimetrik yöntemi ile tayin edildi.. Lallemantia canescens'in ve doku kültürünün toplam flavonoid ve fenol miktarının yüksek olduğu saptanmıştır. Bu veriler, özütlerin serbest radikallere ve lipid peroksidasyoııuna karşı antioksidan kapasiteye sahip olduğunu önermektedir. Ayrıca Lallemantia canescens'in ve doku kültürünün taze kısımlarında yüksek katalaz aktivitesi bulundu. Sonuç olarak, bitkiler ve bitki tohumlarından geliştirilen doku kültürlerinin biyoaktif moleküller için iyi bir kaynak olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lallemantia canescens (L) Fisch & Mey has spread out in wide location of Armenia, Azerbaijan, Iran and Turkey. The aim of the present work was to assay the antioxidant activities of phenolics from Lallemantia canescens , in vitro callus culture extracts and its fresh. The extracts of these samples have been found to scavenged superoxide radicals (O2' ) generated by a xanthine and xanthine oxidase system and hydroxyl radicals (-OH) generated by Fe3+-ascorbate-EDTA-H202 system. In addition, the extracts have reduced the stable free radical l,l-diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH). The extracts inhibited Fe(II) induced lipid peroxidation in rat liver homogenates, as indicated by decreased thiobarbituric acid-reactive substances (TBARS) formation. In addition, spectrophotometric assay for the quantative determination of antioxidant capacity was canied out. The extracts were analysed for the determination of total flavonoid by using the aluminum chloride method. Total phenol estimation was determined by the colorimetric method modifıed Mc Donald at 765 nm using the Folin-Ciocalteus reagent. The extracts of Lallemantia canescens and tissue culture contained high total flavonoid and phenolic contents. These data suggest that the extracts have an antioxidant capacity against free radicals and lipid peroxidation. Also, catalase activity was highest in Lallemantia canescens and its tissue culture. In conclusion, it has been demonstrated that plants and in vitro callus cultures started from the seeds could serve as a source for bioactive molecules.