Elit güreşçilerin antrenman öncesi ve sonrası pençe kuvvetlerinin belirlenmesi
Determination of pre and post training paw strength of elit wrestlers
- Tez No: 347151
 - Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DAŞDAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fiziksel bir özellik olan pençe kuvveti, günlük çalışmalar ve spor aktiviteleri sırasında çalışmaların etkili ve verimli olarak gerçekleşmesinde etkin rol oynar. Pençe kuvveti özellikle performans açısından, güreş sporunda çok önemli bir göstergedir.Bu araştırma Ankara'da bulunan spor kulüplerinde güreş yapan 22 elit güreşçi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada sadece 66 kiloda güreşen sporcuların pençe kuvvetleri ölçülmüştür. Güreşçilerin sağ ve sol kolları 90? ve 180? derecelik açılarda iken, maksimum ve minimum pençe kuvvetleri ölçülmüştür. Her ölçüm üç kez tekrarlanmıştır.Elde edilen veriler bağımlı iki değişkeni test eden Student-t testi aracılığıyla analiz edildi. Sonuçların değerlendirilmesinde MedCalc istatistik programı kullanıldı. Antrenman öncesi pençe kuvvetleri, antrenman sonrası pençe kuvvetlerine göre yüksek olmasına karşın sonuçlar istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır (p > 0.05).
Özet (Çeviri)
Paw strength, which is a physical property play an important role in daily life and especially during the sportive activities to get the maximum effective efficient. However, paw strength is very important indicator in wrestling in terms of performance.This study carried out on 22 elite wrestlers who are wrestling for some wrestling club in Ankara. Paw strength of wrestlers in 66 kilograms were only measured in this study for standardization. Maximum and minimum right end left paw strengths of the wrestlers were measured when the arms positioned in 90 ? and 180 ? degree angles. Each measurement was repeated three times.The results of the study were compared by using paired samples t test. MedCalc statistical program were used for the statistics. Although pre training paw strengths were found higher than post training paw strength the results were not found to be statistically significant (p>0.05).