İskender Pala'nın romanlarında gerçek ve kurmaca ilişkisi
On the connection between reality and fiction in the Iskender Pala's novel
- Tez No: 347206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Yazarın hayal gücünden, gözlemlerinden, tecrübelerinden ve yazma yeteneğinden doğan kurgu, masalımsı yahut epik öğeler taşısa da yaşanılan fiziki, gerçek dünyaya paralel bir yol izler. Gerçek dünyada karşılaştığımız herhangi bir durum, varlık ya da olay, romanın içerisine sızdığı vakit artık kurmaca bir nitelik taşıyor demektir. Aristo?nun Poetika adlı eserinde söz ettiği taklit etme (mimesis) bu noktada açığa çıkar. Romanın kurmacalığı ile hayatın gerçekliği bu taklit, ilham, yorumlama, eğip bükme üzerine inşa edilerek girift hale getirilir. Hayatın farklı skalalarında yer alan motifler, yazarın kalemiyle oluşturulan yeni bir dünyanın içerisine bırakılır. Tarihi bir gerçeklik de olsa metin kurmaca, bağımsız ve yalnız metindir. İskender Pala, Şah ve Sultan romanında tarihsel bir olayı kurgular. Çaldıran Savaşı, Şah İsmail ve Yavuz Sultan Selim ile kendi olay örgüsünü şekillendirir. Yazar Katre-i Matem romanında, Osmanlı İmparatorluğu ve Patrona Halil isyanı üzerinden fiktif yapıyı oluşturur. Od romanında, gerçekle bağlantılı bir karakter olan Yunus Emre'nin hayatı ve dönemin tarihsel gerçekleri üzerinden kurmacayı meydana getirir. Yazar, Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk romanında, gerçek hayatta yaşamış pek çok şahsı itibari âlemin içine sokarak, yine dönemsel gerçeklerle fiktif yapıyı harmanlar. Tez kapsamında, duygulara seslenen ve hayali unsurları barındıran Divan Edebiyatı ile yakından ilgilenen yazarın, romanlarında ne kadar gerçekten ve ne kadar hayal gücünden yararlandığını saptamaya çalıştım. Romanlar gerçek ve kurmaca çerçevesinde incelendiği vakit, fiktif yapı içerisinde ortaya çıkan bağlantı noktalarını tespit etmeyi amaçladım.
Özet (Çeviri)
The author's imagination, observation, experience and the ability to write fiction tale or epic items arising from the experienced cause any physical, follows a path parallel to the real world. Any situation encountered in the real world, time is no longer being leaked or event in the novel is fiction is an attribute. Poetica of Aristo in his book that the imitation (mimesis) is released at this point. That's the reality of life with the novel kurmacalığı imitation, inspiration, interpretation, bend bending is made by building on the complex. The motifs of different scales of life, the author's pen in the left created a new world. Date of text, albeit fictional reality, independent and alone text. Iskender Pala, constructs a historical event in the Şah ve Sultan novel. He shape their own plot with Çaldıran War, Şah İsmail and Yavuz Sultan Selim. Author, construct bonded out of the Ottoman Empire and the Patrona Halil rebellion in the Katre-i Matem novel. In the Od novel, connection with reality and the historical facts of the life of a character out of Yunus Emre produces fiction. The author's novel Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, by inserting into the real life of the world lived as of many persons other again, the periodic structure blends fictional reality. Scope of this thesis, addressing emotions and imaginary elements are closely involved with hosting the author of Divan Literature, novels, and although I really tried to determine how much benefit imagination. Examined within the framework of real-time novels and fictional, fictitious occurring in the structure was intended to identify the ports.