Teknik analiz yöntemini kullanan yatırımcıların davranışsal finans modelleri ile açıklanması: Türkiye'de bir araştırma
Explanation of investors using technical analysis method through behavioral finance models: A research in Turkey
- Tez No: 347209
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Birikimlerini değerlendirmek isteyen tasarruf sahipleri için finansal piyasalarda birçok yol vardır. Hem ulaşılabilinirliği hem de alım satım kolaylığı yönünden en çok tercih edilen piyasa hisse senedi piyasalarıdır. Yatırımcılar hisse senedi piyasalarında yatırım yapacağı hisse senedini seçmek için birçok analiz yöntemine başvurabilir. Bu yöntemler temel analiz, teknik analiz, etkin piyasa hipotezi ve davranışsal finans modelidir. Çalışmada Türkiye?deki teknik analiz kullanan hisse senedi yatırımcılarının davranışsal finans modelleri ile analizi ve hangi davranışsal hatalara düştükleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Hazırlanan anket soruları Türkiye genelinde 420 adet teknik analiz kullanan yatırımcıya yapılmış olup elde edilen veriler sonucunda yapılan psikolojik hatalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many ways in financial markets for the owners of savings who want to assess their accumulations. In terms of either the ease of purchase-sale or availability, stock markets are the most preferred market of all. Investors apply different methods of analysis upon stock market to choose stocks to invest. These methods are fundamental analysis, technical analysis, efficient market hypothesis and behavioral finance models. In this study, behavioral finance models and analysis of stock traders who use technical analysis in Turkey and behavioral errors which they fall has been tried to be established. The survey questions have been applied to 420 investors who are using technical analysis, and psychological errors they have done have been identified in the light of data obtained.