Kamu Denetçiliği Kurumu: Ve Türkiye örneği
The Institution of Public Supervising (Ombudsman): And example of Turkey
  1. Tez No: 347210
  2. Yazar: MAHMUT ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NEVAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Devletin temel görevi, bireylerine en iyi şekilde kamu hizmetini sağlamaktır. Fakat devlet, bu hizmetini sunarken bazı aksaklıklar oluşabilmektedir. Kamu yönetimi alanında, bireylere karşı, kamu görevlileri haksızlık, yozlaşma veya istenilmeyen bir davranış gösterdiklerinde, kamu kurumlarının haksızlık, ayrımcılık yapmalarını ve istenilmeyen davranışları engellemek amacıyla bazı denetim mekanizmalarına başvurur. Denetim mekanizmaları içinde de Kamu Denetçiliği Kurumu, önemli bir kurumdur.Kamu Denetçiliği Kurumunun işlevi, bireylerin şikâyetlerini dinlemek ve konuyu araştırarak, sonucu hem taraflara hem de kamuoyuna duyurmaktır. Kamu Denetçiliği, bireyi devlet karşısında ön plana çıkaran, devlet merkezli kamu yönetimi anlayışından, birey merkezli kamu anlayışını hâkim kılan bir anlayıştır. İdare ile birey arasında arabuluculuk görevi üstlenir.Çalışmamın ilk bölümünde Denetim ve Kamu Denetçiliği başlığı altında, denetim kavramı ve Kamu Denetçiliği ile ilgili kavramsal çerçeve, Kamu Denetçiliğinin görev ve yetkileri, özelikleri, çeşitleri ve türlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Dünya?daki Kamu Denetçiliği Kurumlarından örnekler verilmiştir. Kurumun başlangıç noktası olan İskandinav ülkeleri (İsveç, Finlandiya, Norveç ve Danimarka) ile Amerika Birleşik Devletleri, İngiliz Uluslar Topluluğu Ülkeleri (İngiltere ve Yeni Zelanda), Avrupa Birliği ve Batı Avrupa Ülkelerinde (Fransa, Almanya) Kamu Denetçiliği Kurumları incelenmiştir. Son bölümde ise Türkiye?de Denetim ve Kamu Denetçiliği Kurumu başlığı altında, Türkiye?de Denetim Mekanizmaları, Tarihsel süreçte Osmanlı Devletinde ve Türkiye Cumhuriyetinde Kamu Denetçiliği, Türkiye?de Kamu Denetçiliği İhtiyacının Kaynağı, Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunun Değerlendirilmesi, Kamu Denetçiliğinin gerekliliği ve eleştiriler ile çalışmam sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The principal duty of government is to provide public services to individuals perfectly. But, some lameness can occur in the submission of these services by the government. In the area of public administration, people can apply to some control mechanisms to prevent public institutions? injustice, discrimination and unwanted behaviors, when public officials behave in a way of injustice, degenerated and unwanted behaviors. Institution of Public Supervising, among the control mechanisms, is an important institution.Function of Public Supervising Institution that undertakes the duty of mediation between administration and individual is listening to individuals? complaints and declaring the result by searching the issues to both sides and public. Public Supervising is a mentality that brings individual to the fore, prefers individual-centered public mentality instead of state-centered public administration.In the first part of my work, the concept of inspection and the conceptual framework for Public Supervising, its duties, powers, features, kinds and varieties are mentioned. In the second part, some examples about Institution of Public Supervising in the world are given; the starting point of this institution in Scandinavian countries (Sweden, Finland, Norway and Denmark), United Stated of America, English nations community countries (England and New Zeland), European Union and West European countries (France and Germany), Institution of Public Supervising are analyzed.In the last part, under the title, Inspection and Public Supervising in Turkey, Inspection mechanisms, the system of Public Supervising in Ottoman Empire and the Republic of Turkey, the need for resource for Public Supervising, appreciation of the law of Public Supervising and necessity and criticism of the institution for Turkey are concluded.