Kamu Denetçiliği Kurumu ve bilinirliği: Erzincan örneği
Ombudsman concept and awareness: Erzincan example
  1. Tez No: 602426
  2. Yazar: HATİCENUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Kamu yönetiminde meydana gelen birtakım gelişmeler hali hazırdaki kurumların değişmesini ya da yeni kurumların kurulmasını zorunlu kılmıştır. Yönetimin bu denli genişlemesi ve bu duruma ek olarak yönetişim kavramının yakın zamanlarda ortaya çıkarak birey odaklı yönetimin uygulanmaya koyulması, 19. yüzyılda hayata geçirilmiş bir kurumun günümüzde tekrar yaygınlık göstermesine neden olmuştur. Söz konusu kurum, üzerinde hala birtakım tartışmaların olduğu ombudsmanlık kurumudur. Ülkemizde 6328 sayılı yasa ile kurulan ve faaliyetlerini sürdüren yargı dışı bir denetim mekanizması niteliği taşıyan Kamu Denetçiliği Kurumunun amacı etkili ve bağımsız bir şikayet mekanizması oluşturmaktır. Kurum, sadece vatandaşın yapmış olduğu görev kapsamına dahil olan şikâyet başvuruları üzerine harekete geçip inceleme ve araştırma yetkisine sahip bir mekanizmadır. Lakin kurumun başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilmesi için vatandaş tarafından bilinirliğinin yüksek olması şarttır.Üç bölümden oluşan ''Kamu Denetçiliği Kurumu ve Bilinirliği: Erzincan Örneği'' adlı çalışmanın ilk bölümünde dünya genelinde ombudsmanın tanımı, tarihçesi, türleri, özellikleri ve işlevleri açıklanmaktadır. İkinci bölümde, Türkiye'de Kamu Denetçiliği Kurumu'nun kurulması ve bugünkü haline gelene dek sunulan bilimsel raporlar, siyasi parti tavsiyeleri, kalkınma planları, sivil toplum kuruluşlarının tavsiyeleri, yasa tasarıları ve son halini veren 6328 Sayılı Kamu Denetçiliği Kanununa kadar ki oluşum sürecine değinilmiştir. Ve son olarak çalışmanın ana bölümü olan üçüncü kısımda ise en düşük başvuru oranına sahip olan Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Erzincan merkez ilçede bulunan vatandaşların, yapılan geniş ölçekli anket çalışmasıyla Kamu Denetçiliği Kurumu ile ilgili düşünceleri ortaya koyularak bilinirlik oranının saptanması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi esas alınmış ve veri toplamak üzere ölçekli kapalı uçlu sorularla anket yönteminden yararlanılarak basit tesadüfi örnekleme yöntemi seçilmiştir. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi seçilmesinin sebebi ise ana kütlede konuya ilişkin eşit bir katılım gözlemlenmek istenmesidir
Özet (Çeviri)
A number of developments in public administration have made it oblige to change available institutions or to establish new ones. This expansion of management and in addition to the introduction of the concept of governance in recent years and the emergence of the concept of governance in recent years and the implementation of individual-oriented management led to the widespread re-establishment of an institution that established in the 19th century. The institution that is the point in the question is the ombudsman institution on which there is still some debate. The purpose of the Ombudsman Institution, which established in Turkey by Law No. 6328 and which has the characteristics of a non-judicial supervision mechanism and which continues its activities, is to establish an effective and independent complaint mechanism. The Institution is a mechanism that has the authority to analyse and inquire only complaints made by the citizen within the scope of its duty. The most important factor in the effective functioning of the Ombudsman Institution is to ensure awareness and reliability publicly. These two factors are of great importance for the institution to continue its establishment purpose successfully. This study, which aims to put forward its opinions about the Ombudsman Institution using large-scale survey of citizens in Erzincan in the Eastern Anatolia Region with the lowest rate of application, determines the awareness and reliability ratio. In the first part of the Ombudsman Institution and its Awareness: The example of Erzincan, which consists of three chapters, explains the definition, history, types, characteristics and functions of the ombudsman worldwide. In the second part, the establishment of the Ombudsman institution in Turkey, scientific reports submitted until today, recommendations of political parties, development plans, recommendations of civil society organizations, the law drafts and the process of formation until the final Ombudsman Law No. 6328 has been mentioned. And finally, in the third part, which is the main part of the study, it is aimed to determine the awareness rate by revealing the opinions about the Ombudsman Institution with a large-scale survey conducted in the city of Erzincan in the Eastern Anatolia Region which has the lowest application rate. In this study, quantitative research method was used and simple random sampling method was used to collect data by using questionnaire method with closed-ended questions. The reason for choosing the simple random sampling method is to want to observe an equal participation in the subject.