Climate change, agriculture and trade policy: CGE analyses at regional, national and global level
İklim değişikliği, tarım ve ticaret politikası: Bölgesel, ulusal ve küresel düzeyde bir hgd analizi
- Tez No: 347222
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÖCAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez iklim değişikliğinin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini bölgesel, ulusal ve küresel düzeyde hesaplanabilir genel denge (HGD) modelleri ile incelemektedir. Öncelikle iklim değişikliğinin fiziksel etkileri bu çalışma için geliştirilmiş olan bir bitki-sulama modeli ile verim ve sulama gereksinimi değişimlerine dönüştürülmüştür. Daha sonar bu değişimler HGD modeline üretkenlik şokları olarak kullanılmıştır. Sonuçlar iklim değişikliğinin 2035 yılından itibaren etkili olmaya başlayacağını, 2060 yılından sonra etkilerin ağırlaşacağını göstermektedir. Hem bölgesel hem de küresel etkiler konuma ve tarımsal üretimin yapısına göre değişikliklik göstermektedir. Uluslararası ticaret ekonominin iklim değişikliği şoklarına verdiği tepkide anahtar rol oynamaktadır. Ulusal düzeyde ticaret serbesleştirmesinin etkileri de incelenmiştir. Avrupa Birliği ile yapılacak olan bir ticaret serbestleşmesi refahı arttırmakta ancak bu artış iklim değişikliğinin sebep olduğu zararı karşılamak konusunda düşük kalmaktadır. Ancak refah artışı iklim değişikliğinin etkileri ağırlaştıkça artmaktadır. Benzetim sonuçları küresel düzeyde iklim değişikliğinin etkilelerinin olası etkilerinin geniş bir yelpazeye yayıldığını göstermektedir. Sonuçlar dünyanın farklı bölgeleri ve bir bölgedeki farklı sektörler için değişiklikler göstermektedir. Diğer taraftan, ticaret serbestleşmesinin etkileri genellikle varsayılan iklim değişikliği senaryosundan bağımsızdır. Sonuçlar, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin küresel çaptaki yapılacak bir ticaret serbestleşmesi ile hafifletilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of climate change on the Turkish economy by using computable general equilibrium (CGE) models at regional, national and global level. The physical impact of climate change is first translated into yield and irrigation requirement shocks by using a crop-hydrology model developed for this study. Then these are introduced into the CGE models as productivity shocks to investigate their effects on the overall economy. Simulation results suggest that climate change will come into play after 2035, and its effects on the economy will get worse after 2060. The final economic effects at regional and global levels will depend on the location and structure of agricultural production. Trade liberalization is considered as a policy response to contain the negative impact of the climate change. The results indicate that trade liberalization helps, but the positive effects are limited. International trade plays a key role in the response of the economy to the climate change shocks. Trade liberalization with the European Union is found to have positive effects on welfare of households, however these effects are low compared to the harm caused by climate change. Moreover, it was also noted that these positive effects increased as climate change effects are worsened. At the global level, the simulation results suggest that there is a significant uncertainty about the impact of climate change on the global economy. The effects are not homogenous for different regions of the world or different sectors in a region. On the other hand, effects of trade liberalization are not affected by the uncertainty in the climate change scenarios. Our results suggest that adverse effects of climate change on welfare can be alleviated by trade liberalization in most parts of the world.