Hegemony in the age of globalisation and governance by the European neighbourhood policy: Is the EU becoming an 'informal hegemon? in the Maghreb by means of the ENP?
Küreselleşme sürecinde hegemonya ve Avrupa komşuluk politikası yolu ile yönetişim: Avrupa Birliği Avrupa komşuluk politikası yolu ile Mağreb bölgesinde bir gayrıresmi hegemon mı oluyor?
  1. Tez No: 347241
  2. Yazar: ONUR BULBUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Hegemonya uluslararası sistem ve bu sistemde bulunan aktörler üzerinde kurulan en güçlü egemenliği ifade etmekte ve aktör ile tanımlanmaktadır. Ancak küreselleşmenin mutlak meşru otorite olarak bilinen devlet üzerindeki baskıları eski kavramları yeniden tanımlama gereği doğurmuştur. Neoliberal ideolojinin küresel hakimiyeti olarak tanımlanan neoliberal hegemonya kavramı, aktörü hegemonyanın tanımından çıkarmış ve hegemonyayı değerlerin hakimiyeti olarak tanımlamıştır. Bu tezin orijinal kavramını oluşturan gayriresmi hegemonya, kavramın tanımına aktörü geri getirmeye çalışmaktadır. Neoliberal sistem içerisinde tanımlanan gayrıresmi hegemonya kavramı, bir aktörün etkin yönetişim mekanizmaları ile bir bölgede gerekli güç yapıları üzerindeki hakimiyetini ifade etmektedir. Bu doğrultuda, bir yönetişim mekanizmasının etkinliği uygulayan aktöre ilgili bölgedeki uluslararası siyasi iktisat yapıları üzerinde verdiği gücün derecesi ile ölçülmektedir. Bu çerçevede, Avrupa Komşuluk Politikası'nın Mağreb ülkelerinde değişik seviyelerde olsa bile, özellikle AB mevzuatına doğru başlayan mevzuat yakınsaması nedeni ile AB'nin söz konusu bölgede gayriresmi hegemon olması yönünde bir süreç başlattığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hegemony refers to the ultimate form of dominance over the international system as well as over actors operating in the system. Yet, the pressures of globalisation over the state as it used to be the sole legitimate authority and over the system necessitated a redefinition of old concepts. In this context, the conceptualisation of neoliberal hegemony referring to the global domination of neoliberal ideology divorced hegemony from the agent as its exerciser and defined hegemony as the dominance of values. Informal hegemony, as the novel concept created with this thesis, attempts to bring in the agent to the definition of the term. As a concept defined within the neoliberal system, informal hegemony refers to regional domination of an actor over necessary power structures by effective external governance mechanisms. Accordingly, effectiveness of a governance mechanism is measured by the degree of power it grants to its beholder over the structures of IPE in a region. In this context, an analysis of the degree of power that the ENP grants to the EU in the Maghreb demonstrates that, -although in varying degrees - the regulatory convergence taking place in the Maghreb countries towards the EU acquis generated a process to transform the EU into an informal hegemon via the ENP in the region.