Workplace discrimination against white collar lesbians and gays and their coping strategies: A case study from Ankara, Turkey
Beyaz yakalı lezbiyen ve gey bireylerin iş yaşamında yaşadıkları ayrımcılıklar ve mücadele stratejileri: Ankara'dan bir vaka çalışması, Türkiye
- Tez No: 347253
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez, Türkiye?de işyeri cinsel yönelim ayrımcılığını araştırmaktadır. Beyaz yakalı işlerde çalışan lezbiyen ve gey bireylerin işyerinde yaşadıkları ayrımcılık ve taciz deneyimleri, bu olumsuz deneyimlerin sonuçları ve onlarla nasıl başa çıktıkları bu tezde tartışılacaktır. Bu çalışmada, cinsel yönelime dayalı ayrımcılık konusunda varolan teorik çalışmalar değerlendirilip geçerlilikleri, gelişmekte olan ve geleneklerin hâkim olduğu bir ülke olan Türkiye için analiz edilmektedir. İş yerinde cinsel yönelim ayrımcılığının varlığı beyaz yakalı lezbiyen ve geyler ile yapılan görüşmeler üzerinden ortaya konmuştur. Farklı düzeylerde ve farklı iş ortamlarında ayrımcılık yaşayan lezbiyen ve geyler, karşı cins ile gerçekte olmayan bir ilişki kurgulamak veya aseksüel görünmek gibi bazı yollarla cinsel eğilimlerini gizleme, işi bırakma, gettolaşma gibi bazı stratejilerden yararlanarak, bu muamelenin etkilerini azaltmak için çaba gösterirler. Bunun tersine, kendi bütünlüklerini korumayı seçerek, üstü kapalı olarak veya bariz bir şekilde cinsel kimliklerini açıklamayı da tercih edebilirler. Bu stratejilere ilişkin kararları belirleyen etkenler, işyerinin güvenli olma derecesi, kendi bütünlükleri ve toplumsal cinsiyet normlarıyla uyumlu olma dereceleridir. Ayrıca tüm stratejiler arasında bir akışkanlık vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores workplace sexual orientation discrimination in Turkey. The discrimination and harassment experiences of white collar lesbian and gay individuals at the work place, the results of these negative experiences and how they cope with these are discussed in this thesis. In this thesis, I analyze the existing theoretical literature of sexual orientation discrimination and evaluate their relevance in a developing country, such as Turkey, where traditional and cultural beliefs and norms are still prevalent. The presence of sexual orientation discrimination put forth through interviews held with white collar lesbians and gays. Gays and lesbians, who experience discrimination at different levels and in different work environments, try to vitiate the effect of this treatment by using various strategies, such as hiding their sexual orientation by fabricating a lover or appearing to be asexual, quitting, ghettoization. On the contrary, they may choose to protect their self-integrity and reveal their sexual orientation, thereby becoming implicitly or explicitly out. Work place safety, self-integration and the degree of being in compliance with gender norms are the key determinants in the decisions of lesbians and gays regarding the strategies and there is fluidity between all strategies.