Essays on unemployment dynamics
İşsizlik dinamikleri üzerine makaleler
  1. Tez No: 347252
  2. Yazar: HAKAN ULUCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERCAN, DR. SEMİH TÜMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezin temel amacı işsizlikteki dalgalanmaların kaynaklarını araştırmaktır. Temel hedefimiz Shimer (2012) tarafından ortaya konan tartışmalı sonuçların yeni bir perspektifle tekrar ele alınarak beş aşamada incelenmesidir. İlk olarak Baker (1992) tarafından ortaya koyulan amprik egzersizi yeni bir periyot için tekrar uygulayarak Shimer?ın işsizlikten çıkıştaki hareketler işsizlik dalgalanmalarının temel nedenidir? şeklindeki sonucunun o kadar da kesin olmadığını ortaya koyduk. Ikincisi, Shimer?ın kullandığı metodunu kendisinin sonuçlarının grup düzeyinde geçeliliğini görmek için demografik gruplar için uyguladık. Grup düzeyinde, işsizlikten çıkış ve işsizliğe girişin açıklayıcı güçleri açısından, ciddi bir heterojenlik olduğunu tespit ettik. Üçüncü olarak Shimer?ın modelini, bu modelin içersine yeni bir işgücü piyasası değişkeni olan kendi hesabına çalışma durumunu kendisinin sonuçlarının değişip değişmeyeceğini görmek için genişlettik. Sonuçların temelde değişmediğini gözlemledik; fakat kendi hesabıa çalışma durumuyla ilgili önemli döngüsel özellikler tespit ettik. Dördüncüsü, Shimer?ın sonuçlarının marjin hatalarını düzelttiğimizde değişip değişmeyeceğini sorguladık. Marjin hatalarının önemli rol oynadığını ama Shimer?ın sonuçlarını önemli ölçüde değiştirmediğini gözlemledik. Son olarak, Shimer?ın istatistiksel modeline daha derin bakarak oranlar üzerine odaklanmanın işsizlikten çıkışların etkisini daha yüksek gösterebileceğini ve işsizlik sürecine girişlerin etkisini ise daha düşük gösterebileceğini ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
The main objective of this dissertation is to investigate the sources of unemployment fluctuations. Our main purpose is to assess the validity of debated conclusions of Shimer (2012) from a new perspective and re-analyze/re-harmonize his research question using alternative methods in five steps. First, we conduct a preliminary empirical exercise by replicating Baker (1992) with new data and find that Shimer?s conclusion that ?the movements in the exit rate from unemployment are the main determinant of unemployment fluctuations? is not that obvious. Second, we apply Shimer?s method to demographic subgroups to see if his conclusions change at the group-level or not. We find that there is considerable heterogeneity across sub-groups in terms of the explanatory powers of the job finding probability versus the exit probability. Thirdly, we extended Shimer?s model by incorporating a new labor market state, ?self employment,? to see if his conclusions change. We find that his results are mostly unaltered. But, we document important facts regarding the cyclical properties of the transition to and from self-employment. Fourth, we ask if his results are due to ignored measurement errors. We document that measurement errors have some role, but correcting for them does not alter Shimer?s conclusions substantially. Finally, we take a closer look at the mechanics of Shimer?s statistical model. We observe that focusing on rates instead of numbers may be underemphasizing fluctuations in entry and overemphasizing those in exit from unemployment