Anti-Americanism in Turkey: A comparison of Bush and Obama Periods
Türkiye'de Amerikan karşıtlığı: Bush ve Obama Dönemleri karşılaştırması
- Tez No: 347256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA ÜNLÜ BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, Başkan George W. Bush döneminde yükselen Amerikan karşıtlığının sonraki başkan Barack Obama dönemindeki seyrini incelemeyi ve iki dönem arasındaki farkı Türk-Amerikan ilişkileri ile Amerikan dış politikası temelinde incelemeyi hedeflemektedir. Bu tez sırasıyla, Amerikan karşıtlığı terimini, iki ilişkilerin tarihi arka planını, George W. Bush ve Barack Obama dönemini inceleyecektir. Birbirlerinden çok farklı dış politika yaklaşımları olduğu iddia edilen Bush ve Obama döneminde Türkiye`de mevcut Amerikan karşıtlığını kıyaslayan bu çalışma, İran, Irak ve Afganistan başta olmak üzere önemli Amerikan dış politikası meselelerine ve bunların ikili ilişkiler üzerindeki etkilerine odaklanmak suretiyle konuyu irdelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the course of anti-Americanism in Turkey which dramatically increased during the presidency of George W. Bush. It will analyze the continuity or change in anti-Americanism from Bush`s period to his successor Barack Obama`s term on the basis of Turkish-American relations and American foreign policy. It will first elaborate on the concept of anti-Americanism, then cover the historical background of bilateral relations, and finally analyze the periods of President George W. Bush and President Barack Obama. This thesis will essentially compare Turkish anti-Americanism during the presidencies of Bush and Obama, who are seen by many as having rather different foreign policy approaches. In doing so, it will focus on critical American foreign policy issues, such as Iran, Iraq and Afghanistan, as well as their impact on bilateral relations between Turkey and the US.