An institutional approach to Turkey's relations with Central Asian countries
Türkiye'nin Orta Asya ülkeleriyle ilişkilerine kurumsal bir yaklaşım
- Tez No: 347257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin amacı Türkiye ve beş Orta Asya Cumhuriyeti (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan) arasında gelişen ilişkileri kurumlar bağlamında incelemektir. Bu çerçevede, dört temel kurum, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi ve Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı, gerek yapısal özellikleri, gerekse bölgedeki faaliyetleri ve projeleri açısından incelenecektir. Bu tez, kurumların Türkiye?nin Orta Asya Cumhuriyetleri ile olan ilişkisine etkisini göstermek için kurumsal teoriyi temel alacaktır. Ayrıca, bu tez özellikle 2000?li yıllarda Türk Dış Politikasında oluşturulan yeni dinamiklere bağlı olarak gerçekleşen kurumsallaşma adımlarını ele alacaktır. Bu bağlamda tezde gerek yeni kurumların kurulması, gerekse varolan kurumlarda yapısal değişikliklerin yapılması sonucu gerçekleşen kurumsallaşma sürecinin Türkiye?nin Orta Asya Cumhuriyetleri ile olan ikili ve bölgesel ilişkilerine katkı sağladığını savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to examine the development of relations between Turkey and the five Central Asian Republics, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan and Tajikistan in an institutional framework. In this context, the Turkish Cooperation and Coordination Agency, the Presidency of Turks Abroad and Related Communities, the Parliamentary Assembly of Turkic Speaking Countries and the International Organization of Turkic Culture are analyzed in terms of both their structural features and their activities and projects in Central Asia. The thesis is based on the institutional theory in order to reflect the impact of institutions in Turkey?s relations with Central Asian Republics. Moreover, this thesis focuses on the institutionalization steps which took place in 2000?s in line with the new dynamics in Turkish foreign policy during the period. As such, it argues that institutionalization process, which has been realized both by the establishment of new institutions dealing with the region and structural changes made in these institutions contributed to the development of bilateral relations between Turkey and Central Asian Republics