External and internal aspects of Azerbaijan's energy policy: Europeanization process and its limitations
Azerbaycan enerji politikasının dış ve iç yönleri: Avrupalılaşma süreci ve kısıtlamaları
  1. Tez No: 347258
  2. Yazar: ÖZLEM TAYTAŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez Azerbaycan ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri enerji işbirliği kapsamında incelemektedir. Bu tezin temel sorusu; Azerbaycan?ın dış ve iç enerji politikaları yönünden Avrupa Birliği?nin kural ve düzenlemeleri ile ne derecede uyumlu olduğudur. Bu tezin temel argümanı ise şöyledir; Azerbaycan dış yönlerden Avrupa Birliği ile uyumlu olmasına rağmen, ülke Avrupa Birliği?nin enerji sektöründeki kendi iç kural ve düzenlemelerinden farklılıklar gösteren iç enerji politikaları takip etmeyi daha çok tercih etmektedir. Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmını oluşturmakta; ilaveten ikinci bölüm Azerbaycan?ın enerji profilini ele alacaktır. Diğer taraftan, üçüncü bölümde Azerbaycan?ın Avrupa Birliği ile ortaklığı ele alınacaktır. Dördüncü ve beşinci bölümler Azeri liderlerin enerji politikaları ile üçüncü ülkelerin bölge üzerindeki boru hattı politikaları hakkındadır. Öte yandan, altıncı bölüm Azerbaycan?ın iç enerji reformunu ele almakta iken, yedinci bölümde ise sonuç kısmı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the bilateral relations between Azerbaijan and the European Union in the context of energy cooperation. The main research question of the thesis is to what extent Azerbaijan?s domestic and external energy policies are compatible with the European Union?s rules and regulations. The main argument of the thesis is that although Azerbaijan is compatible with the European Union externally, the country has largely opted for pursuing domestic energy policies which clearly differ from the European Union?s own internal norms and regulations on energy market. The thesis is composed of seven chapters. The first chapter is the introduction part; in addition, the second chapter will discuss Azerbaijan?s energy profile. On the other hand, in the third chapter, Azerbaijan?s partnership with the EU will be presented. The fourth and fifth chapters are about the energy politics of Azeri leaders and the pipeline politics of the third countries over the region. On the other side, while the sixth chapter is about the domestic energy reform in Azerbaijan, the seventh chapter will present the conclusion part.