Role of energy in Azerbaijan's foreign policy during Ilham Aliyev Era
İlham Ali̇yev Dönemi̇'nde Azerbaycan'in dış poli̇ti̇kasının enerji̇ni̇n rolü
- Tez No: 399812
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu doktora tezi İlham Aliyev'in iktidara geldiği 2003'den bu güne Azerbaycan'ın enerji sektörünün politik ve ekonomik yapısını ve bu yapının dış politikaya etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Tez, Sovyetler dönemi sonrası Azerbaycan'ın enerji politikalarının oluşumu ve gelişimine yoğunlaşmaktadır. Tez, Azerbaycan'ın enerji politikasının ülke içi ve etrafındaki güç politikalarının yansıması olduğunu iddia eden politik realistlerin iddialarının aksine, liberal yaklaşımın bu politikaları anlamakta daha işlevsel olduğunu iddia etmektedir. Söz konusu liberal yaklaşıma göre, Azerbaycan, enerji politikasını ilgili aktörlerle çatışarak değil bölgesel ve uluslararası aktörlerle ortaklıklar kurarak oluşturmuştur. Azerbaycan, Avrupa enerji güvenliği içindeki potansiyel rolünü bölgesel ve Avrupalı firmalar ile ortak yatırımlar yaparak ve Rusya dahil hiçbir komşusunu karşısına almadan oluşturmayı becermiştir. Bu tez, altı ana bölümden oluşmaktadır. Girişten sonra ikinci bölüm genel teorik çerçeveyi incelemektedir. Üçüncü bölüm Soğuk Savaş sonrası Azerbaycan'ın enerji sektörünün geçirdiği tarihsel süreçleri ele almaktadır. Dördüncü bölüm 2003-2013 yıllarında İham Aliyev yönetimindeki enerji stratejisinin iç ve dış boyutları incelenmiştir. Beşinci bölüm Azerbaycan'ın Hazar bölgesindeki enerji kaynaklarının paylaşımındaki iş birliği ve rekabet tartışılmaktadır ve ana anlaşmalar incelenmektedir. Altıncı bölümde Azerbaycan'ın Bakü Tiflis Ceyhan boru hattının yapımı ve işletimindeki iş birliğini ele almaktadır. Yedinci bölümde Azerbaycan'nın ve Avrupa Birliği ile enerji alanındaki iş birliğinin gelişimi incelenecektir. Sonuç bölümü ise tezin ana bulgularını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This Ph.D thesis seeks to explore the political and economic aspects of Azerbaijan's energy sector and its role in the conduct of Azerbaijan's foreign policy during the Presidency of Ilham Aliyev. The thesis focuses mainly on the formation and development of Azerbaijan's energy policy after the collapse of the Soviet Union. The thesis argues contrary to the arguments of the political realists scholars who argue that Azerbaijan's energy policy reflects the dynamics of power politics in and around Azerbaijan, this thesis argues that a liberal approach is more capable of explaining Azerbaijan's energy policy since Azerbaijan implements its energy policy through forging partnerships with regional and international actors rather than through rivalries with the relevant actors. Azerbaijan emphasizes its potential role in European energy security by developing joint ventures with the regional and European companies without alienating any country in its neighborhood, including Russia. The thesis consists of eight chapters. The introduction and the second chapter are dealing with general theoretical frameworks. The third chapter examines post-Cold war historical development in the energy sector of Azerbaijan. The fourth chapter describes energy strategy of Azerbaijan government in internal and external dimension in the period from 2003 to 2013. The fifth chapter deals with competition and cooperation of Azerbaijan with other Caspian countries and Azerbaijan's main contracts. The sixth is on BTC oil pipeline, its construction and management. The next chapter, studies Azerbaijan's cooperation with the EU in energy projects. Finally, the conclusion chapter underlines and summarizes the main ideas and approaches.