Paslanmaz çelik sacların perin çekilmesinde işlem karekteristikleri
  1. Tez No: 34728
  2. Yazar: İBRAHİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN YURCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
- VJ. - ÖZET Paslanmaz çelikler; martenzitik paslanmaz çelik, ferritik paslanmaz çelik ve östenitik paslanmaz çelik olmak üzere Qç kategoride sınıflandırılabilir. Bu malzemelerin kristal yapıları birbirlerinden faklıdır. örneğin, östenitik paslanmaz çelik kübik yüzey merkezli (KYM), ferritik paslanmaz çelik ise kübik hacim merkezli (KHM) 'dir. Genel olarak, paslanmaz çeliğin kalitesi, magnetik özellikleriyle değerlendirilmektedir. Buna göre östenitik paslanmaz çeliğin kalitesinin, ferritik paslanmaz çeliğinkinden daha iyi olduğuna inanılmaktadır, çünkü östenitik paslanmaz çelik magnetik değildir. Fakat gerçekte, magnetik- ferri tik paslanmaz çeliğin çekme kabiliyeti, çoğu zaman östenitik paslanmaz çeliğinkinden daha iyidir. Basma ile şekillendirme, çekme ve uzatma ile şekillendirmeden oluşmaktadır. Bu nedenle paslanmaz çelik sacların basma ile şekillendirilmesinde, uzatma ile şekillendirme ve derin çekmenin sebep olduğu metalografik etkenlerin iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu tezde, paslanmaz çeliklerin derin çekilmesinin kontrolündeki, işlem karakteristikleri tartışılmaktadır. Son bölümde, paslanmaz çelik sacların şekillendirilebilirliğine sac kalınlığı ve yağlamanın etkileri Erichsen Çökertme Testi yardımı ile saptanmıştır. Bu kriterler kullanılarak çeşitli paslanmaz çelik sacların kıyaslaması yapılmıştır. istanbul, 1994 ibrahim ŞAHİN ftakina Mühendisi
Özet (Çeviri)
vxx - S U M n A R Y Stainless steels can be classified into three categories, i.e. martensitic, ferritic and austenitic. These materials are different in crystalline structure: where austenitic stainless steel is face-cantered cubic, ferritic stainless steel is body-centered cubic. In general, the quality of stainless steel tends to be assessed by its magnetic properties: it is believed that austenitic stainless steel is better than ferritic stainless steel, because it is non-magnetic, but, in fact, the drawability of -magnetic- ferritic stainless steel is somewhat better than that of austenitic stainless steel. Press forming, however, consists of both drawing and stretch forming, and thus in the press forming of stainless steel sheets, it is necessary to have a good knowledge of the metallographic factors governing stretch forming and deep drawing. In this thesis, the process characteristics which control deep drawing of stainless steels, are discussed. In last part, thickness and lubrication parameters acts to the formability of stainless steel sheets is determined by Erichsen Cupping Test ". Using this parameters is made comparisons between various sheets. istanbul, 19S4 ibrahim ŞAHİN Mechanical Engineer