Akrilonitril üretimi için akışkan yataklı reaktör modellenmesi
Fluidized bed reactor modelling for acrylonitrile production
- Tez No: 34729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
İÜ AKRÎLO NÎTRÎL ÜRETÎMÎ ÎÇÎN AKIŞKAN YATAKLI REAKTÖR MODELLENMESÎ (Yüksek Lisans Tezi) ümit ÖZKAZANÇ GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1995 ÖZET Akışkan yataklı reaktörler için yapılan araş tırmalar, genelde laboratuvar ölçeğinde yapılan çalışma lardır ve bu çalışmalar sırasında geliştirilen modelle rin, endüstriyel boyutlarla çalışıldığında ne kadar başa rılı olabileceği incelenmemiştir. Yapılan bu çal ışmada, endüstri yel boyuttaki bir akışkan yataklı reaktör ve akrilonitril prosesi alınarak, hidrodinamik, ısı transferi ve kütle transferi bakımından modelleme ve tasarımı yapı Imıştır. öncel ikle Petkim Aliağa Petrokimya kompleksi içinde bulunan Akrilonitril Fabrika sına gidilerek işletme şartları yerinde görülmüş, Akrilo nitril Fabrikası yetkililerince verilmesinde sakınca gö rülmeyen bazı değerler alınarak tasarımda giriş koşulu o- larak kullanılmıştır. Kurulan model denkliklerinin çözümü için Euler sayısal integrasyon yöntemi ve dördüncü dereceden Runge- Kutta sayısal integrasyon yöntemi kullanılmıştır. Hidrodinamik tasarım için elde edilen optimum sonuçlar; Uo/Umf=5, 3 m < Lmf < 6 m,NH3 /propi len mol o- ranı = 1.2, Cte/propilen mol oranı = 2.058, Dor=0.0254 m. Isı transferi tasarımı sonucunda, kullanı İması gereken ısı transferi borularının sayısı bulunmuştur. Ay rıca teknik soğutma sıvısının reaktör çıkışındaki sıcak lığı da bulunmuştur. Kütle transferi tasarımı, i ki fazlı modelin uy gulamaları olan Grace Modeli (durgun emülsiyon faz) ve Orcutt modeli (hareketli emülsiyon faz) varsayımları ile yapılmıştır. Grace modelinin de en az Orcutt modeli kadar iyi sonuç verdiği gözlenmiştir. Yapılan çalışmalarda kullanılan korrelasyonla- rın çıkış bileşimi üzerine olan etkisi açıkça görülmüştür. Bilim Kodu : 603.03.02 Anahtar Kelimeler : Akışkan yataklı reaktör % akr i lonitr il prosesi, endüstriyel boyut. Sayfa Adedi : 191 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Sabahat Erdoğan
Özet (Çeviri)
TV FLUIDIZED BED REACTOR MODELLING FOR ACRYLONITRILE PRODUCTION (M. Sc. Thesis) Ümit ÖZKAZA.NC GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1995 ABSTRACT Researches on fluidized bed reactors are generally laboratory scale studies and the models obtained during these studies have not been investigated for their degree of succcess on industrial scales. In this study, the hydrodynamics, the heat and mass transfer characteristics of an industrial scale fluidized bed reactor and an acrylonitri lie process are modelled and designed. First of all, the process condition of the acrylonitri 1 le plant in the petrochemical complex of Petkim Aliağa was visited and investigated there and then some of the flow parameters that were submitted by the acrylonitri 1 le operators are taken as inlet conditions for the design. Euler numerical integration model and 4th. degree Runge-Kutta numerical integration models are used for the solution of the model equations. The optimum results for the hydrodynamic design are Uo/Umf=5, 3 m < Lmf < 6 m,amonia/propylene mle ratio=1.2,02 /propylene mole ratio=2.058,DoR=0.0254 m As a result of heat transfer design, the number of heat transfer pipes are determined. The output tempe rature of the technical cooling fluid is also found out. Mass transfer design of the system is carried out by the implementation of two phase model; namely by the Grace Model (Static emulsion phase) and the Orcutt Model (dynamic emulsion phase). Grace Model is found out to give as good results as Orcutt Model. The effects of these correlation were obviusly seen in the outlet compositions. Science Code : 603.03.02 Key Words : Fluidized bed reactor »acrylonitri le process, industrial scale. Number of Pages : 191 Adviser : Assoc. Prof. Dr.Sabahat Erdoğan