Uyarlamalı farksal darbe kod modülasyonu ve uygulamaları
  1. Tez No: 34732
  2. Yazar: AYDIN AKCEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu tezde sayısal iletimde güçlü ve etkili bir sistem olan uyarlamalı farksal darbe kod mp dülasyonu (ADPCM) incelenmiştir. AD PCM/ PCM ile DPCM'in geliştirilmiş hali olduğu için bu iki yöntem hakkında temel bilgiler verilmiştir. ADPCM, DPCM ile karşılaştırıldığında benzer bir yapıda olduğu görülür. Ancak uyarlamalı DPCM 'de birörnek kuantalayıcı çıkışına göre adım boyu ayarlanır. Örneğin bir önceki kod sözcüğünün değeri büyük ise adım boyu artırılırken, bir önceki kod sözcüğünün değeri küçük ise adım boyu azaltılır. Böylece işareti kuantalamak için daha az bite ihtiyaç duyulur ve bit hızı 32 kbit/s'ye düşer. 32 kbit/s'lik bit hızı kanal band genişliğinde PCM 'e göre iki misli tasarruf anlamına gelir. Uç noktaları belirleme algoritması, 16 kbit /s alt-band kodlayıcı, 64 kbit/s 7 kHz işitsel kodlayıcı ve çok kuantalayıcılı ADPCM (MQ-ADPCM) ADPCM 'in uygulamaları olarak ayrı ayrı bölümlerde incelenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, adaptation differential pulse code modulation which provides a robust and efficient technique in the digital transmission is investigated. In addition, basic information is given about PCM and DPCM, because ADPCM improved case of these techniques. The basic ADPCM system is a differential PCM system with adaptive quantizer which adapts the step size on the basis of the previous quantizer output. For example if the magnitude of the previous code word corresponds to one of the extreme levels, the step size is increased, whereas if the magnitude of the previous code word corresponds to one of the lowest levels, the step size is decreased. So less bit is need to quantize the input signal and the bit rate are decrease to 32 kbit/s. 16 kbit/s sub-band coder, 64 kbit/s (7 kHz) audio coder and ADPCM with a Multiquantizer (MQ-ADPCM) is separately investigated as application of ADPCM. VI i