Sanayi sitelerindeki döküm atölyelerinde sıvı metal gereksiniminin sabit ya da mobil bir merkezi ocak ile temininin teknik, ekonomik ve metalurjik açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 34731
  2. Yazar: VEDAT BOZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULVİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Döküm yöntemi ile imalat; enerji yoğun bir imalat yöntemidir. Bu nedenle, bu sektörde enerji tasarrufu olanakları da yüksektir, özellikle ülkemiz döküm sanayi sektöründe enerji tasarruf olanakları henüz yeterince değerlen dirilmiş değildir. ülkemizdeki küçük ve orta büyüklükteki dökümhanelerden oluşmuş sanayi sitelerinde; enerji tasarruf olanaklarını almak daha kolaydır. Yıllık kapa sitesi 500 ton/yıl altında olan dökümhanelerin, ülkemiz döküm sanayi sek törünün % T7X sini oluşturduğu düşünüldüğünde enerji tasarruf potansiyelinin büyüklüğü ortaya çıkar. Bu çalışmada; bu tür işyerlerinde uygulanabilecek, her dökümhanenin ayrı ergitme ocağı kullanması yerine, enerji tasarrufu amacı ile merkezi ocak kullanımı gündeme getirilmektedir. Bu amaçla yapılan pratik çalışma ve he saplanmalar sunulmuştur. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY : Manufacturing by casting is an energy-inters ive processes. By that reason, the possibilities for reducing of the energy consumption in this sector, especially in our country is high energy consumption. It is much easier for small and middle sized and middle sized foundries in manufacturing zones to adapt to the energy-saving castings metods. The importance of energy-saving in casting can be understood by that the foundries, have capacity under 500 tones/year, consist of cast manufeeturing in our country. This study aims to enermage the replace of central furnace for all foundries in the same manufacturing instead of using aport furnaces for each foundry. Xîî