Anasınıfına devam eden çocukların okul bahçesinde görmek istedikleri ortam özelliklerinin belirlenmesi
Determination of what kind of environmental features kindergarten children would like to see at school playground
  1. Tez No: 347375
  2. Yazar: ZEYNEP KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GELENGÜL HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırma; 2012 - 2013 eğitim yılı bahar döneminde Ankara ili merkez ilçelerinde yer alan alt, orta ve üst sosyo-ekonomik düzeyden toplam 6 ilkokulun anasınıfına devam eden 120 çocukla yapılmıştır. Çocukların istedikleri okul bahçelerinin nasıl olduğunu öğrenmek amacıyla öncelikle çocuklardan nasıl bir okul bahçesi istediklerine dair bir resim çizmeleri, ardından çizdikleri resimleri anlatmaları istenmiştir. Çocuklar resimlerini anlattıktan sonra okul bahçesinde bulunmasını istemedikleri, kendilerini rahatsız eden ögelerin neler olduğu da sözel olarak sorulmuştur. Bu çalışma yapılırken çocuklarla birebir çalışılmıştır. Sonuçlara genel olarak bakıldığında okulların bulunduğu sosyo-ekonomik düzeylere göre çocukların cinsiyetleri ve istekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı söylenebilmektedir. Bunun yanısıra çocukların devam ettikleri okul bahçelerinin özellikleri incelendikten sonra, bu özellikler ile çocukların resimlerinde ifade ettikleri istekleri karşılaştırılmıştır. Bunun sonucunda çocukların yaşadıkları ortamın özelliklerine göre karar verebildikleri ve isteklerini resimlerine yansıtabildikleri görülmüştür. Çocukların okul bahçesini aktif olarak kullanmak istedikleri, açık uçlu bir okul bahçesinde doğal ögelerle birlikte olmak istedikleri belirlenmiştir. Buna karşın okul bahçesinde çocukları en çok rahatsız eden ögelerin ise kirlilik ve çöpler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was done with 120 children, at 6 schools which were from low, middle and high socio-economic levels in the central districts of Ankara in 2012-2013 School Year in the Spring Term. Children were asked to draw a picture about their ideal school playground and then were requested to describe their drawings to understand what kind of school playground the children want to see. After children described their drawings, they were also asked what they didn?t want to see and make them uncomfortable at school playground. For the process of data collecting, the researcher studied with children one by one. General overview of the results show that, according to the socio-economic levels of schools, there is no statistically significant correlation between children?s gender and their requests related with school playground. In addition to this, after the actual features of school playgrounds where children attend were examined; these features are compared with the children?s requests in their drawings. It was found that children could decide according to the features of the environment and reflected their requests to the drawings. It was identified that children want to use school playgrounds actively and want to be with natural elements at open-ended school playgrounds. On the other hand, it was identified that pollution and wastes are the most disturbing features at the school playground for the children.