Anasınıfına devam eden 60-72 aylık çocukların duygusal beceri düzeylerinin ve problem davranışlarının incelenmesi
Analysis of emotional skill levels and problem behaviors of 60-72-month-old preschool children
- Tez No: 437089
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN UYANIK BALAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu araştırmada, anasınıfına devam eden 60-72 aylık çocukların duygusal beceri düzeyleri ile problem davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek ve duygusal beceri düzeyleri ile problem davranışlarına ilişkin durum tespiti yapmak amaçlanmıştır. Araştırma tarama modellerinden ilişkisel tarama modeline uygun olarak planlanmış ve yürütülmüştür. Bu araştırmanın evreni, 2014-2015 eğitim-öğretim yıllarında İstanbul İli Üsküdar ilçesinde anasınıfına devam eden 60-72 aylık çocuklardır. Anasınıflarının seçimi, araştırmacıyla işbirliği yapma ve araştırmaya katılmaya istekli olma bakımından ulaşılabilirlik ve elverişlilik esasına göre yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini; 2014-2015 eğitim öğretim yılında, İstanbul ili Üsküdar ilçesinde 20 okulun anasınıflarından, yansız olarak kız erkek dengesi gözetilerek seçilen 60-72 aylık 494 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçekler,“6 yaş Çocuklarının Duygusal Becerilerinin Değerlendirilmesi Testi (ACES)”ve“Anaokulu ve Anasınıfı Davranış Ölçeği (PKBS-2)”dir. Anaokulu ve Anasınıfı Davranış Ölçeği“Sosyal Beceri”ve“Problem Davranış Ölçeği”olmak üzere 2 farklı bölümden oluşmaktadır. Bu araştırmada“Problem Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Çocukların ve ailelerin demografik bilgileri için bilgi formu hazırlanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için; betimsel analizler, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between the emotional skill levels of 60-72-month-old preschool children and their problem behaviors. It also aims to identify the relationship between their emotional skill levels and their problem behaviors. The research has been planned and conducted in compliance with the relational screening model which is one of the screening models. The population of this study is 60-72 month-old children who were studying in kindergarten in Uskudar district of Istanbul Province in the 2014-2015 academic year. The selection of kindergartens was made according to the principles of accessibility and availability in terms of cooperating with the researcher and willing to participate in the research. The study sample consisted of 60-72-month-old 494 pre-school children who were studying in 20 kindergartens of the schools in Uskudar district of Istanbul Province in the 2014-2015 academic year. The study sample was randomly selected by considering the balance of girls and boys. The scales used in the study are“The Assesment of 6-year-old-Children's Emotional Skill Test (ACES)”and“The Preschool and Kindergarten Behavior Scales (PKBS-2)”. The Preschool and Kindergarten Behavior Scales includes two different sections named“Social skills”and“Problem Behavior Scale”. In this study,“Problem Behavior Scale”was used. An information form for demographic data of the children and their families was prepared. In order to analyze the data obtained in the study; descriptive analysis, independent samples t-test, one-way variance analysis (ANOVA), Pearson Product Moment Correlation analysis were performed.