Proje yaklaşımına dayalı eğitimin anasınıfına devam eden çocukların okul olgunluğuna etkisinin incelenmesi
A study on the effects of project approach education on the school readiness of preschool children
  1. Tez No: 297523
  2. Yazar: HATİCE DİZMAN ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, proje yaklaşımına dayalı eğitimin anasınıfına devam eden çocukların okul olgunluğuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Kazan ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarının anasınıflarına devam eden altı yaş grubu çocukları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, Ankara ili Kazan ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Tahsin Şahinkaya İlköğretim Okulu'ndan 21 ve Şahin İlköğretim Okulundan 21 çocuk olmak üzere toplam 42 çocuktan oluşmuştur. Araştırmada, proje yaklaşımına dayalı eğitim programının çocukların okul olgunluğuna olan etkisini belirlemek amacıyla ön test, son test ve kalıcılık testi kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada, çocuk ve ailesi hakkında bazı bilgileri elde etmek amacıyla ?Genel Bilgi Formu? çocukların okul olgunluğu düzeylerini değerlendirmek amacıyla ?Metropolitan Hazır Bulunuşluk Testi 6. Versiyonu? kullanılmıştır. Proje yaklaşımına dayalı eğitim programı altı hafta süreyle haftada beş gün olacak şekilde uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; deney ve kontrol grubundaki çocukların, Okumaya Hazırlık Becerisi, Hikaye Anlama, Matematik Becerileri boyutları ve toplam okul olgunluğu açısından ön test puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık olmadığı belirlenirken son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Deney grubundaki çocukların Okumaya Hazırlık Becerisi boyutunun Görsel Ayırt Etme alt boyutu ve toplam okul olgunluğu son test ve kalıcılık testi puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olduğu, Okumaya Hazırlık Becerisi boyutunun Başlangıç Seslerini Ayırt Etme, Ses Harf İlişkisi alt boyutları ile Hikaye Anlama ve Matematik Becerileri boyutunun son test ve kalıcılık testi puanları ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Deney grubundaki kız ve erkek çocukların Okumaya Hazırlık Becerisi, Hikaye Anlama, Matematik Becerileri boyutları ve toplam okul olgunluğu puanları arasındaki farkın anlamlı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate the effect of an education program based on project approach on preschool children?s school readiness. The study population was composed of 6-year old preschool children of primary schools affiliated to the Ministry of National Education in Kazan province of Ankara within 2008-2009 academic year. The study sample consisted of 21 children from Tahsin Şahinkaya Primary School and 21 children from Şahin Primary School, where both of the schools are affiliated to the Ministry of Education in Kazan province of Ankara, resulting in a total of 42 children. With the purpose of determining the effect of the education program based on project approach onto preschool children?s school readiness, a pretest-posttest control group experimental design with a durability test was used in the study. In order to obtain some background information about children and their families, `General Information Form? was used, and to evaluate children?s levels of school readiness, `Metropolitan Readiness Test 6th Version? was utilized. The education program based on project approach was applied for six weeks and five days in a week. As a result of the study, it was found that there was no significant difference between the pretest score means of children in experimental and the prestest score means of children in control group in terms of Reading Readiness Skill, Story Comprehension, Math Skills, and total School Readiness dimension. On the other hand, it was observed that the difference between posttest scores. It was found that there was a significant difference between posttest and durability test means of Visual Recognition subscale of Reading Readiness Skill dimension and total School Readiness dimension for children in experimental group, whereas no significant difference was determined between the means of posttest and durability test scores of Recognition of Initial Sounds and Sound-Letter Relationship subscales of Reading Readiness Skill dimension and Story Comprehension, and Math Skills dimensions. It was found that the discrepancy between achievement scores of girls and boys in experimental group in terms of Reading Readiness Skill, Story Comprehension, Math Skills dimensions and total School Readiness was not significant.