Popüler dindarlık düzeyinin din sosyolojisi açısından incelenmesi: Battalgazi örneği
Examining on popular religiousness degree in terms of religion sociology: Battalgazi sample
- Tez No: 347433
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Popüler Dindarlık Düzeyinin Din Sosyolojisi Açısından İncelenmesi'ni (Battalgazi Örneği) konu alan bu çalışma, anket, katılımlı gözlem ve mülakat yöntemleriyle elde edilen veriler ışığında, anlama, yorumlama ve karşılaştırma ilkelerine bağlı kalınarak şekillendirilmiştir. Toplam dört bölümden oluşan bu çalışmada, giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, problem, hipotezler ve sınırları belirtilmiş, ilk bölümde kavramsal çerçevede yer alan kavramlar açıklanmış, ikinci bölümde araştırma alanı hakkında bilgi verilmiş, üçüncü bölümde araştırmanın metodolojisi açıklanmış dördüncü bölümde ise bulgular, yorumlar ve örneklem grubunun genel özellikleri belirtilmiştir. Sonuç olarak ise araştırma alanı olan Battalgazi ilçesinde popüler dindarlık düzeyinin yüksek olduğu ve popüler dindarlık ile bağımsız değişkenler arasında ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler Battalgazi, Din, Dindarlık, Popüler Dindarlık, Tabakalaşma.
Özet (Çeviri)
This study examining on Popular Religiousness Degree in terms of Religion Sociology (Battalgazi Sample) shaped depend on understanding, interpreting and comparing principles by using the datas from survey, participant observation and oral interview methods.This study consists of four parts: subject, aim, importance, problem, hypothesis and boundaries of the study stated in opening chapter, conceptual framework's concepts clarified in the first chapter, information about research area stated in the second chapter, research methodology explained in the third chapter and findings, comments and general features of sample indicated in the fourth chapter. In conclusion, it was determined that popular religiousness degree is high in Battalgazi and there is a relationship between popular religiousness and independent variables. Key Words Battalgazi, Religion, Religiousness, Popular Religiousness, Stratification.