Kâmûs-ı Türkî'ye göre; Türkçede fiilden fiil yapan ekler ve kullanılışları
According to Kâmûs-i Türkî; Turkish suffixes that makes verbs from verbs and their usage
  1. Tez No: 347450
  2. Yazar: HATİCE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DEMİREL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmada Kâmûs-ı Türkî temel alınarak Türkiye Türkçesindeki fiilden fiil yapan ekler tespit edildi. Çalışma iki bölümden meydana geldi. Birinci bölümde ekler şekil olarak ele alındı; hangi şekillerin (eklerin) hangi işlevlerde kullanıldığı örnekleri ile gösterildi. İkinci bölümde ise ekler fonksiyonlarına göre ele alındı; hangi fonksiyonlar için hangi eklerin kullanıldığı örnekleri ile gösterildi. ?Fiil çatısı? gibi bazı özel fonksiyonlarda sadece şeklin değil anlamın da belirleyici olduğu üzerinde duruldu. Böylece bir ekin birden fazla fonksiyonu olabildiği gibi, bir fonksiyon için de birçok ekin kullanılabildiği ortaya konulmuş oldu. Çalışmanın sonuç bölümüne bu bilgileri gösteren üç tablo eklendi.Anahtar SözcüklerFiil, Türkçede Fiilden Fiil Yapan Ekler, Yapım Ekleri, Kâmûs-ı Türkî.
Özet (Çeviri)
In this study, based on Kâmûs-ı Türkî, suffixes that make verbs from verbs in Turkish have been determined. Study occurred in two parts. In the first part, suffixes are examined according to their form; examples were given to illustrate which suffixes serve for which functions. In the second part, suffixes were examined according to their functions; examples were given over which suffixes are used for which functions. It has been emphasized that, in some special situations as in the ?voice of verb?, not only the from but also the meaning is the determiner. Consequently, it has been established that a suffix may serve more than one function or a function can be fulfilled using more than one suffix. Three charts illustrating these data have been added in the results section of the study.Key WordsVerb, Suffixes that make verbs from verbs in Turkish, Derivational affixes, Kâmûs-ı Türkî.