Rüzgar enerjisi ve rüzgar türbini dizaynı
  1. Tez No: 34748
  2. Yazar: MEHMET SAYINDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Makineleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Rüzgarın taşıdığı kinetik enerjiyi toplayan ve diğer enerji türlerine çeviren makinalara“Rüzgar Türbinleri”denir. Tipik bir rüzgar türbini şu kısımlardan oluşur:Rotor ( kanatlar ve göbek ), Hız yükseltici, Jeneratör, Kontrol sistemi ve Kule 'dir. Bu çalışmada, rüzgar karakteristiklerinin rüzgar türbini tasarımına etkileri incelenmiştir.Rüzgar hızının sürekli olmayışı ve değişim aralığının büyük olması, rüzgar enerjisi sistemlerinin dizaynını güçleştirmektedir. Bu sistemlerin dizaynı için, çalışma hız aralığını sınırlandırmak gerekir. Genelde, rüzgar türbinleri iki ana gruba ayrılır. Bunlar yatay ve dikey eksenli rüzgar türbinleri olarak adlandırılır. Rüzgar enerjisi dönüşüm sisteminde en önemli eleman rüzgar türbinidir.En yaygın kullanılan çeşidi yatay eksenli pervaneli türbinlerdir, bunun yanında Darrieus tip rotorlu türbinler, Cyclogyro tip rotorlu türbinler, ufak boyutlu Savonius tip rotorlu türbinler sıkça uygulama alanı alan çeşitlerdir.Rüzgar türbininin performans analizi yapıldığında, ilk sırayı pervaneli tip rotora sahip türbinler almaktadır. Rüzgar türbini- jeneratör grubunun dizaynı ve çalışma tarzı nasıl olursa olsun, en önemli parametre rüzgar-elektrik enerjisi dönüşüm sisteminin ekonomikliğidir. k olarak tanımlanan bu faktöre yük yada kapasite faktörü denir. Rotorun veriminde en önemli faktör kanat dizaynıdır. Rüzgar türbinlerinin rotor dizaynlarıyla,hava taşıtlarının airfoil ve pervane ile helikopterlerin rotor dizaynları arasında çok yakın bir benzerlik vardır. Sonuçta elde ettiğimiz veriler ışığında, rüzgar türbini dizayn etmeye ve bir örnek vererek olayı pekiştirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A machine gets together kinetic energy of the wind and the kinetic energy of the wind is converted the other energy species that it is called“Wind Turbine”.There are five part in the conventional wind turbine. These are Rotor ( blades and hub ), Gear box, Generator, Control system and Tower. In this study, the impacts of the characteristic of the wind on wind turbine design have been searched.lt is very difficult to design the system of wind energy because of the characteristics of the wind. It is quite important speed changing of the wind. For high speed of the wind, the system can destroy itself, therefore designer must built some precaution. Generally, there are two main groups of the wind turbines. These are called“ Horizontal and vertical-axis wind turbines”. The predominant configurations are horizontal-axis propeller turbines and Darrieus and Cyclogyro turbines; in small sizes some Savonius rotors and other cup-anemometer devices are also occasionally seen. In the performance analysis of wind turbines, the propeller devices were studied first. Regardless of the type of hardware and the mode of operation employed, the single most important parameter that determines the economic viability of wind-electric systems is the annual average energy production faktör k, otherwise known as plant factor, load factor or capacity factor. Blade design is the most important factor of windmill efficiency. Blade design is highly technical field, but it is closely related to aircraft airfoil, propeller and helicopter rotor design. At the end of all above mentioned discoveries, we tried to design the wind turbine and we tried to intensive the event by giving a sample.