Van ekolojik şartlarında bazı glayöl çeşitlerinin adaptasyonu
  1. Tez No: 45352
  2. Yazar: NALAN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. F. EKMEL TEKİNTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
öz Yüzüncü yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi. Bahçe Bitkileri Bölümü'nde yapılan bu araştırmada 1992 ve 1993 yılında açıkta, yüksek tünel ve cam serada yetiştirilen bazı glayöl çeşitlerinin verimi, sap uzunlukları, kandil uzunlukları, kandil sayısı ve sap kalınlıklarının saptanmasına ilişkin sonuçlar takdim edilmiştir. 1992 yılında yapılan çalışmalarda yetiştiricilik için en uygun çeşitlerin Jackson ville Gold ve White Prosperity çeşitleri olduğu tesbit edilmiştir. 1 993 yılında yapılan dikimlerde ise Priscilla ve Victor Borge çeşitleri dışındaki diğer çeşitler Van ekolojisinde yetiştiriciliğe uygun bulunmuş ancak verim ve kalite açısından Temmuz'un ikinci yarısından itibaren 13 Temmuz'dan sonra açıkta dikim yapılmaması, tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study conducted in Department of Horticulture, Faculty of Agriculture. Yüzüncü Yıl University, result obtained with regard to stem thickness, candle lengths, candle numbers, plant yield and stem lengths of some gladiol varieties planted in field, high tunnel and greenhouse between years 1992 and 1993. During the research carried out through 1992. Jackson ville Gold and White Prosperity were found to be the most suitable varieties for planting. In plantings conducted in 1993, varieties except Priscilla and Victor Borge were found to be the most suitable for planting under Van ecological conditions. Planting in field after 1 3 July has not been recommended.