Hastane bilgi sistemi yazılımı tedarikçi seçimi için kriterlerin belirlenmesi: VIKOR yöntemi ile tedarikçi seçim uygulaması
Identification of criteria for hospital information system software supplier selection: Supplier selection application with VIKOR method
- Tez No: 347510
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL, DR. SERHAT BURMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bilgi sistemleri, günümüzde işletmelerin en önemli fonksiyonlarından birisidir. Bu sistemler, kendilerinden istenen veri toplama, toplanan verileri analiz etme ve kullanıma uygun çıktılar üretme gibi görevleri yerine getirmekle beraber işletmenin diğer tüm fonksiyonlarına da katma değer kazandırabilecek kritik araçlar haline gelmiştir. Bilgi sistemlerinin en yoğun kullanıldığı alanlardan birisi olan sağlık sektöründe bu sistemlerin ve tedarikçilerinin seçimi hastanenin sağlık hizmetleri ve yönetim fonksiyonlarının etkinliği ve verimliliği açısından hayati öneme haizdir.Bu çalışmanın amacı, hastane bilgi sistemlerinin (HBS) özelliklerini göz önünde bulundurarak HBS yazılımı tedarikçi seçimine yönelik kriterlerin tespit edilmesi ve belirlenen bu kriterlerle hastane bilgi sistemi yazılımı (HBSY) tedarikçi seçimine yönelik bir model oluşturulmasıdır.Çalışmada HBSY tedarikçi seçimine yönelik kriterler literatür araştırması ve nitel analiz yöntemleri ile tespit edilmiş, belirlenen kriterler 23 farklı hastane tarafından değerlendirilmek suretiyle güvenilirlik analizi yapılmıştır. Bu kriterlerle oluşturulan tedarikçi seçim modeli bir örnek uygulama ile Ankara'da bir özel hastanede test edilmiştir.Sonuçlar tartışılarak gelecek araştırma ve uygulamalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, information systems are among the most important functions of enterprises. These systems have become critical tools that not only fulfill their designated tasks like gathering data, analyzing data and generating outputs suitable for use, but also bring in extra value for other functions of the enterprise. The selection of these systems and their suppliers in the health sector is of vital importance for the efficiency and productivity of the health service and the managerial functions of hospitals.The aim of this study is to identify the criteria for hospital information system software (HISS) procurement and to build an HISS supplier selection model using the identified criteria.In the study, the HISS supplier selection criteria were identified through literature review and qualitative analysis methods. These criteria were then evaluated by 23 different hospitals for reliability analysis. A supplier selection model was developed using these criteria and applied to a private hospital in Ankara.Results are discussed and suggestions are made for future research and applications.