Ekonomik küreselleşme sürecinde Türkiye'nin küresel lojistik üs ve lojistik mükemmeliyet merkezi olmasına yönelik bir araştırma
A research on Turkey being global logistics base (center) and logistics excellence center in the process of economical globalization
  1. Tez No: 347511
  2. Yazar: İLKNUR DUTAK PAMİR
  3. Danışmanlar: DR. DOĞAN KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Özellikle 19. yüzyıldan itibaren iletişim ve teknolojinin de yardımıyla tüm dünyadaki etkisini hızlı değişime öncülük ederek hissettiren küreselleşme, günümüzde vazgeçilmez ve bir o kadar da ayak uydurması güç bir olgu haline gelmiştir.Tüm alanlarda olduğu gibi ekonomik alanda da kendini gösteren küreselleşme; ülkeler arasındaki ticari sınırların ortadan kalkmasını ve ulusal sınırların ötesinde ortak bir pazarda rekabet edebilmeyi mümkün kılmıştır. Hem ülkelerin, hem de uluslararası düzeyde ticaret yapan şirketlerin bu pazardaki yerini ve rekabet gücünü belirleyen en önemli etmenlerin başında, küresel ekonominin bir alt alanı olan küresel lojistik ile küresel tedarik zinciri faaliyetleri gelmektedir.Söz konusu bu faaliyetlerin en önemli aktörleri ise küresel lojistik üsler ve mükemmeliyet merkezleridir. Bu kapsamda yer alan üsler; hem ulusal, hem uluslararası, hem bölgesel, hem de küresel bazda ülkeye başta ekonomik olmak üzere, siyasi/politik, kültürel, sosyal, vb. alanlarda büyük katma değerler sağlamaktadır.Küresel rekabet şartlarında jeopolitik, jeostratejik, ekonomik ve kültürel olarak önemli bir noktada bulunan Türkiye, hem kendini çevreleyen bölgenin, hem de tüm dünyanın ihtiyacını karşılayabilecek lojistik potansiyel ve kapasiteye sahiptir. Bu potansiyel ve kapasitenin harekete geçirilmesinin ancak doğru yerde, doğru zamanda, doğru yapılar, doğru süreçler, doğru yönetim, doğru prosedürler, etkili uygulamalar ve doğru personelle kurulacak bir küresel lojistik üs ve mükemmeliyet merkezi ile mümkün olacağı değerlendirilmektedir. Bu bağlamda yaptığımız çalışma ile; Türkiye'yi özellikle ekonomik ve lojistik alanda olmak üzere diğer alanlarda da önemli bir küresel aktör ve rol modeli haline getireceği düşünülen ve Türkiye'de kurulması öngörülen bir lojistik üsse ilişkin ?Küresel Lojistik Üs ve Lojistik Mükemmeliyet Merkezi Kavramsal Tasarımı? adı altında bir özel lojistik yaklaşımın geliştirilmesi hedeflenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Küreselleşme, Küresel Lojistik Üs, Lojistik Mükemmeliyet Merkezi, Lojistik, Tedarik Zinciri.
Özet (Çeviri)
Globalization, evokes its impact by pioneering the rapid change on earth with the help of communication and technology especially since 19th century, has become a fact which is necessary and hard to keep up with.Globalization which distinguishes itself in economic field just like in any other fields, have made it possible to remove the trade borders across countries and also made it possible to compete in a common market across the national borders.Global logistics and global supply chain operations which are subdomains of global economy are the top factors that determine the competetive power and the position of the companies who are doing local and international trade.The main characters of these operations are global logistics centres and excellence centres. Centres in this domain add a lot of value to the country locally, internationally, regionally and globally in the aspect of economics, social/politics, culture, society and etc.Turkey which is at a very important point geopolitically, geostrategically, economically and culturally, has the logistics potential and capability which can satisfy its own need and the rest of the world?s as well.It is evaluated that the triggering of this potential and capability is only possible with the deployment of a global logistics centre at the right place and time, with the right structures, processes, management, effective applications and with the right staffing.Along with the research that has been done in this context; it is aimed to develop a special logistics approach under the name of ?Global Logistics Centre and Logistics Excellence Centre?s Conceptual Design? to make Turkey a global actor and a role model in economical and logistical areas along with the other areas.KEY WORDS : Globalization, Global Logistics Centre, Logistics Excellence Centre, Logistics, Supply Chain.