2000'lerden itibaren Doğu Akdeniz'de enerji alanında yaşanan gelişmelerin Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sorunlarına etkisi
Since 2000s impact of energy developments in East Mediterranean on problems in this region which concerns Turkey
- Tez No: 347519
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada; son dönemlerde (2000'li yıllardan itibaren) Doğu Akdeniz'de zengin doğal gaz ve petrol rezervlerinin tespit edilmesinin ardından, bu bölgede deniz yetki alanlarının paylaşımı, Türk limanlarının Rum bandıralı gemilere açılması sorunu, Kıbrıs meselesi gibi gündemi sıklıkla meşgul eden konularla uğraşan Türkiye'nin, bu rezervlerin tespiti ile birlikte mevcut sorunlarının çözümünde veya çözümsüzlüğünde nasıl bir etkileşim ile karşı karşıya kalacağı ve bu kapsamda yapması gerekenler ortaya konmaya çalışılacaktır. Birinci bölümde enerji ve enerji kaynaklarının tarihsel süreç içerisinde nasıl arttığı, enerjinin hayatımızdaki yeri, uluslararası politikaların oluşumunda petrol ve doğal gazın rolü ve önemi, petrol ve doğal gazın dünya ekonomisindeki yeri, bu kaynakları işleten ve ilgili pazara ulaştıran petrol şirketlerinin hamisi konumundaki ülkeler açısından stratejik değeri ve dünyadaki petrol ve doğal gaz rezervlerinin durumu ele alınacaktır. iii İkinci bölümde, çalışmanın esas konusunu teşkil eden
Özet (Çeviri)
In this study, It will attempt to suggest what sort of interactions Turkey would encounter in solving or not solving current problems like sharing of marine jurisdiction in the region after discovery of rich natural gas and petroleum reserves in East Mediterranean, problem of opening Turkish ports to South Cyprus flagged ships, Cyprus problem and what to do within this scope as these reserves were discovered. In the first section, how energy and energy sources have increased in historical process, the place of energy in our lives, role and significance of petroleum and natural gas in establishment of international policies, their strategic value for countries sponsor of petroleum companies that operate these resources and carry products to the relevant market and current status of petroleum and natural gas resources will be discussed. In the second section,