2025 Türkiye elektronik para teknoloji öngörüsü
2025 electronic money technology foresight for Turkey
- Tez No: 347518
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTUNOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Banking, Economics, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
İçinde bulunduğumuz enformasyon çağında giderek küçülen elektronik cihazlar kazandırdıkları zaman nedeniyle artan bir şekilde hayatımızın önemli bir parçası haline gelmektedir. Bu kapsamda akıllı kart teknolojilerinin ilerleyen yıllarda daha fazla hayatımızın parçası haline gelecekleri beklenmektedir.Çalışmanın önemi, paranın tarih boyunca geçirdiği form değişikliklerinden yola çıkarak ortaya koyduğu teorik mevcut durum analizini, geniş uzman katılımına olanak sağlayan uygulama sonuçları ile birleştirerek geliştirdiği öngörülerle para için sağlam temellere dayalı bir gelecek tasviri yapmasından kaynaklanmaktadır.Çalışmada Teknoloji Kabul Modeli Anketi ile toplumun, İki Aşamalı Ayrımlayıcı Delfi Anketi ile uygulayıcıların konuya ilişkin yaklaşımları elde edilmiş, bu yaklaşımlar Kümeleme Analizi Tekniği ile Senaryolar haline dönüştürülmüştür. Senaryolar kullanılarak 2025 Türkiyesi için Akıllı Kart Teknoloji Yol Haritası Modeli geliştirilmiştir. Çalışmada en olası bulunan senaryo doğrultusunda, ülkemizde elektronik paranın kâğıt paranın yerini almasına yönelik beklenti olduğu, bunun için altyapı hazırlıklarının sürdürüldüğü görülmüştür. Bu durum, çalışmanın başlangıçtaki kabulünü doğrular niteliktedir.Ülkemizde elektronik para teknoloji öngörüsü alanında yürütülen geniş kapsamlı bu akademik araştırma sonuçlarının karar vericiler açısından yararlı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Within this era of information technology, the more the electronic devices become smaller the more they become an important part of our lives as they help us save our time. It is expected that Smart Card Technologies will be the moreThe importance of the study is originated from its grounded description of the future using the forecasts developed by integrating the theoretical case analysis put forward by the evaluation of historical form changes of money and the results of an application in which a wide range of expert participation provided.In this study, Technology Acceptance Model Questionnaire is applied for learning the approach of the society and Two Round Disaggregative Delphi Questionnaire is used for learning the approach of practitioners to the Smart card technology. A Model for the Smart Card Technology Road Map of Turkey for the year 2025 was developed by using these Scenarios, which were were formed by applying the Cluster Analysis Technique.Towards the scenario with the highest likelihood, findings provided support for the key argument of the research that there is an expectation for the paper money being replaced by electronic money and it is seen that infrastructure for this shift is being prepared in our country.It is expected that the results of this comprehensive academic research carried out in our country in the field of electronic money technology foresight will be useful for the decision makers.