Suçla mücadelede modern enformasyon teknolojilerinin kullanımının birey davranışları üzerine etkisi: Ankara'da medya çalışanları üzerine bir inceleme
Assessing the effect of modern information technologies on behavioral patterns of certain individuals in the fight against crime: An in-depth study on media professionals in Ankara
  1. Tez No: 347521
  2. Yazar: MURAT DERİCAN
  3. Danışmanlar: DR. AYÇA GELGEÇ BAKACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde modern enformasyon teknolojilerinin kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak suçla mücadelede bu teknolojilerden faydalanılması beraberinde çeşitli sorunları gündeme getirmektedir. Bu çalışma ile telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesinin sosyal etkileri gözetim toplumu ve sosyal kontrol teorileri bağlamında ele alınmıştır.Bu bağlamda bir sosyal kontrol aracı olarak gözetimin öncelikle tarihsel süreç içerisindeki pratikleri ve toplumsal etkileri ele alınmış, ardından enformasyon toplumundaki gözetim uygulamaları kontrol kültürü, güvenlik kültürü, risk toplumu ve ağ toplumu yaklaşımları çerçevesinde değerlendirilmiştir.Sonuç olarak bir gözetim pratiği ve sosyal kontrol aracı olarak değerlendirilen modern enformasyon teknolojileri yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesinin sosyal etkileri itibariyle informel sosyal kontrolünoluşumunda etkili olduğu değerlendirilmektedir.Anahtar Kelimeler : Sosyal Kontrol, İnformel Sosyal Kontrol, Gözetim, İletişimin Denetlenmesi
Özet (Çeviri)
Today, taking advantage of modern information technologies to fight against crime, parallel with the prevalence of the use of such technologies, has brought up some problems. In this study, the social impacts of the controlling of the communications via telecommunication is studied within the context of surveillance society and social control theory.In this context, firstly the practices and the social impacts of surveillance as a social control mechanism is addressed and secondly the applications of surveillance are assessed within the framework of the approaches of culture of control, security culture, risk society and network society.Consequently, it is assessed that the surveillance of communications via modern information technologies that is perceived as a practice of surveillance and social control mechanism is effective on the formation of informal social control.Keywords : Social Control, Informal Social Control, Surveillance, Communications Surveillance.