Silah sistemlerinde tamir edilebilir malzemelerin talep miktarlarının hesaplanması için algoritma önerisi: F-16 vaka çalışması
The proposal for demand estimation of repairable items in weapon systems during the initial support: F-16 case study
  1. Tez No: 347557
  2. Yazar: BAHTİYAR EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bünyesinde uçak, radar, gemi, tank vb. silah sistemlerini bulunduran her ülke, kendi silah sistemlerini faal halde tutmak için bünyelerindeki silah sistemlerinin harekât ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Harekât ihtiyaçları iki şekilde belirlenmektedir (ya silah sistemleri envantere girmeden önce belirlenir ya da envantere girdikten sonra belirlenir). Silah sistemleri envantere girmeden önce belirlendiğinde ilk idame ihtiyaçları, girdikten sonra ise idame işletme ihtiyaçları olarak adlandırılır. Literatürdeki çalışmalar genelde idame işletme safhasına yoğunlaşmış olup, sadece ilk idame işletme safhasına yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmada ilk idame ihtiyaçlarının belirlenmesine odaklanılmış olup, Türkiye ve ABD'de kullanılan algoritmalara göre daha iyi sonuç veren bir algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilen bu algoritmanın etkinliği F-16 uçağında kullanılan 894 kalemlik tamir edilebilir malzeme için gerçek veri setinde uygulanarak gösterilmiştir.Anahtar Kelimeler : Tamir edilebilir malzeme, uçak, ilk idame iĢletme hesaplaması, askeri silah sistemleri, malzeme esaslı yaklaĢım
Özet (Çeviri)
Every country that has military systems such as aircraft, radar, warship or tank has to meet the operational needs of those military systems in order to keep them ready for military operations. Logistics support needs are defined basically in two ways (either before procurement or after procurement). If they are defined before procurement, they are called ?initial support requirement?, if they are defined after procurement, they are called ?sustainment support requirement?. Our study focuses on just initial sustainment support requirements. The studies found in literature are generally focused on initial sustainment support period. The studies that have just focused on initial support period is not common. Within the scope of initial support requirements, the method that produces much better results than the ones used in Turkiye and USA is established and demonstrated by using real data set related to repairable items of F-16 with a quantity of 894.Keywords : Repairable items, aircraft, initial support, initial provisioning, military weapon systems, item-based approach