Teknoloji yönetimi yeteneği
Technology management capability
- Tez No: 347556
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇETİNDAMAR KOZANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Teknoloji yönetimi oldukça güncel ve önemli bir yönetim disiplini olmasına karşın, hala teknoloji yönetimi disiplininin kapsamı ve sınırlarıkonusunda ortak bir anlayışın oluştuğu söylenemez. Bu çalışmada teknoloji yönetimi disiplini, Dinamik Yetenekler teorisi ışığında ele alınmış ve Teknoloji Yönetimi Yeteneği kavramı geliştirilmiştir. Teknoloji yönetimi uygulamalarının şirket performansına etkisini analiz etmek amacıyla, Teknoloji Yönetimi Yeteneği kavramını esas alan bir yetenek olgunluk modeli önerilmiştir. Önerilen Teknoloji Yönetimi Yeteneği Olgunluk Modelinin, teknoloji yönetimi disiplininin kapsam ve sınırları konusunda ortak bir anlayış oluşturma çabalarına katkıda bulunmasının yanı sıra yeni bilimsel çalışmalar için de önemli bir referans noktası olacağı değerlendirilmektedir. Önerilen model ışığında yapılan saha çalışması, Teknoloji Yönetimi Yeteneği'nin firmaya rekabet avantajı sağladığını ve bu rekabet avantajının firma performansına olumlu şekilde yansıdığını göstermiştir. Saha çalışması sonuçları, bankacılık, bilişim, savunma ve telekom sektörlerinde teknoloji yönetimi olgunluk seviyeleri hakkında önemli bilgilere ulaşılmasını sağlamıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek, teknoloji yönetimi süreçlerinin kümelenme analizi yapılmış ve anlamlı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Önerilen modelin ve yapılan saha çalışmasının sonuçlarının, akademisyenler için olduğu kadar teknoloji yönetiminden sorumlu yöneticiler için de önemli olacağı söylenebilir. Anahtar Kelimeler : Teknoloji Yönetimi, Stratejik Yönetim, Dinamik Yetenekler Teorisi, Teknoloji Yönetimi Yeteneği
Özet (Çeviri)
Technology Management is a current and important discipline however, it is not possible to say that there is a common understanding about the scope and the boundaries of the Technology Management field. This thesis analyses Technology Management from the lens of Dynamic Capabilities theory and proposes a Technology Management Capability approach. To analyze the relationship between Technology Management practices and firm performance; a capability maturity model, based on the Technology Management Capability, has been developed. The proposed approach is expected to be a contribution to development of a common understanding about Technology Management's scope and boundaries, besides developing an important reference point for forthcoming Technology Management research. The results of the field survey indicates that Technology Management activities are sources of competitive advantage which results in superior firm performance. The results of the field survey reveals important information about the technology management capabilities of firms in the banking, IT, defense, and telecom sectors. Besides, the classification of technology management processes leads up to meaningful results. The proposed model and the results of the field study are supposed to be important guidelines for both technology management academicians and practitioners. Keywords : Technology Management, Strategic Management, Dynamic Capabilities Theory, Technology Management Capabilities