GASTRİK ADENOKARSİNOMLARDA TÜMÖR TOMURCUKLANMASININ LENF NODU METASTAZI VE SAĞKALIM ÜZERİNE PROGNOSTİK ETKİSİ
GASTRİK ADENOKARSİNOMLARDA TÜMÖR TOMURCUKLANMASININ LENF NODU METASTAZI VE SAĞKALIM ÜZERİNE PROGNOSTİK ETKİSİ
  1. Tez No: 991399
  2. Yazar: BUSE UĞURALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLANUR SAKIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Mide kanseri dünyada en sık görülen dördüncü kanser türüdür. Kadınlarda kanser ilişkili ölümün dördüncü, erkeklerde ise beşinci nedenidir. Son zamanlarda başta kolorektal kanserler olmak üzere pankreas, meme, akciğer ve oral kanserlerde ek bir prognostik parametre olarak tümör tomurcuklanması değerlendirmesi yapılmaktadır. Tümör tomurcuklanması tümörün infiltratif alanının en periferinde tümör kitlesinden ayrılarak çevre stromaya dağılan tek tek duran tümör hücreleri ya da 5 tümör hücresinden az tümör kümesi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle kolorektal kanserlerde uzak metastaz ve kötü prognozla ilişkili olup rutin olarak raporlamaya dahil edilmektedir. Bu çalışmada midenin intestinal tip karsinomlarında tümör tomurcuklanması parametresinin, lenf nodu metastazı başta olmak üzere prognostik belirleyiciler ve sağkalımla ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Özellikle kolorektal kanserlerde prognostik önem taşıyan bu kriterin mide kanserlerinde belirlenerek rapor edilmesi gelecekte lenf nodu metastazı ve sağkalım için yol gösterici bir faktör olabilir. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıbbi Patoloji Kliniğinde 2008-2017 yılları arasında karsinom tanısı alarak total ve subtotal gastrektomi uygulanmış olan 217 vaka hastane bilgi kayıt sisteminden elde edildi. Bu hastalardan çalışma kriterlerine uyan 110 olguda, ITTBC'nin önerdiği tomurcuklanma hesaplama yöntemine göre tomurcuklanma düşük, orta, yüksek tomurcuklanma düzeylerine göre gruplara ayrıldı. Olgular ek olarak tümör tipi, histolojik derece, tümör derinliği, nekroz varlığı, lenfovasküler invazyon, perinöralinvazyon ve stromal yanıt açısından değerlendirildi. Elde edilen tomurcuklanma değerleri ile lenf nodu metastazı ve sağkalım korele edildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p≤0,05 olarak belirlendi. Analizler MedCalc Statistical Software version 12.7.7 (MedCalc Software bvba, Ostend, Belgium; http://www.medcalc.org; 2013) Programı kullanılarak gerçekleştirildi. İstatistiksel analiz sonucunda tomurcuklanmanın fazla olmasının lenf nodu metastazı ile anlamlı ilişki gösterdiği saptandı (p=0,023). Tomurcuk düzeyi yüksek olanların %51,52'sinde 7 ve üzeri lenf metastaz nodu olduğu, tomurcuk düzeyi düşük olan olguların %35,1'inde 1-2 lenf nodu metastazı olduğu tespit edildi. Tomurcuklanma düzeyi yüksek olgularda 7 ve üzeri lenf nodu metastazı görülme olasılığı tomurcuklanma düzeyi düşük olan olgulara göre 6,039 kat fazla olarak saptandı. Tomurcuklanması yüksek olan tümörlerde hasta sağkalımının azalmış olduğu görülmekle birlikte istatistiksel olarak anlamlılık değerinin hemen üstünde bir değer elde edildi (p=0,0505). Elde edilen sonuçlara göre özellikle kolorektal kanserlerde iyi bilindiği üzere tümör tomurcuklanması pek çok GİS tümörü, meme, oral kavite kanserleri gibi tümörlerde invazyon ve lenf nodu/uzak organ metastazı için temel bir yayılım yöntemidir. Çalışmamızda yüksek düzeyde tomurcuklanmanın daha fazla lenf nodu metastazı ile ilişkili olduğu saptanmış olup, tıpkı kolorektal kanserlerdeki gibi mide kanserlerinde de standardize bir tomurcuklanma hesaplanması, patoloji raporlarına bu bulgunun eklenemsi ve olguların takibinin bu veri ışığında yapılması, patologların da bu konuda farkındalıklarını ve tecrübelerini arttırmaları hastaların kaliteli sağkalımı açısından yakın gelecekte faydalı olabilecek bir yöntem olabilir.
Özet (Çeviri)
Gastric adenocarcinoma is the fourth most common malignity worldwide. It is the forth cause of cancer related death in women and the fifth in men. Lately tumor budding assessment studies have been performed in pancreas, breast, lung, oram cavity tumors and especially colorectal cancers. Tumor budding is defined as the individiual cells or the cell groups less than 5 cells, which are seen in the advancing front of the main tumor bulk. Especially in colorectal cancers, it is known to be well related with distant metastasis and worse prognosis so it is now added to the routine pathology reports. This study is designed to establish the prognostic significance of tumor budding in gastric carcinomas and therefore with lymph node metastasis and survival rates. Tumor related gastrectomy specimens between the years 2008-2017 were collected using the instutions database. Of the 217 cases found, tumors with dominant intestinal type (110 cases)tumors were review. According to the guideline of ITBCC tumor budding levels were evaluated as well as, tumor type, histologic grade, depth of tumor, lymphovascular invasion, perineural invasion, tumor necrosis, stromal reaction, lymph node metastasis. The budding rates were correlated with survival data and lymph node metastasis. Statistical analysis was made using MedCalc Statistical Software version 12.7.7 (MedCalc Software bvba, Ostend, Belgium; http://www.medcalc.org; 2013) . High level tumor budding seem to correlate well with the lymph node metastasis according to our data(p≤0,05). Of the patients with high tumor budding %51,52 had 7 or more lymph nodes and of the patients with low score of buds %35,1 have 1 or 2 metastatic lymph nodes. Patients with high budding seemto have a lower survival rate but statistical analysis was insignificant(p=0,0505) . According to the data tumor budding seems to be a valuable prognostic factor for estimating lymph node metastasis and survival analysis in a lot of tumors such as pancreas, breast, lung, larynx, ampullary tumors and especially colorectal carcinomas. Our study shows high level budding is correlated with lymph node metastasis and therefore survival. Further studies and standardized guidelines are needed in order to fully understand the prognostic significance of budding in gastric carcinomas.