Alchemilla vulgaris'in L-NAME ile hipertansiyon oluşturulan sıçanların mezenterik arterleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of alchemilla vulgaris on the mesenteric artery in L-NAME- induced hypertensive rats.
  1. Tez No: 347613
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK TAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Alchemilla vulgaris L. (Rosaceae), halk arasında menstrual bozuklukların tedavisinde, diüretik, astrenjan ve yara iyileştirici olarak kullanılmaktadır. Yapılan çeşitli çalışmalarda bu bitkinin yüksek düzeyde polifenolik bileşikler ve vazoaktif flavonoidler içerdiği ortaya konmuştur. Çalışmamızda üzerinde yeterince araştırma yapılmamış olan Alchemilla vulgaris?in (Rosaceae) sıvı ekstrelerinin, izole sıçan mezenterik arterleri ve oral olarak uygulanmasının kan basıncı üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bulgularımız 1) Alchemilla vulgaris bitkisinin metanol ve su ekstrelerinin PGF???(3x 10-5 M) ile prekontrakte edilmiş izole sıçan mezenterik arterlerinde güçlü gevşeme yanıtlarına 2) K+ (40mM) ile prekontrakte edilmiş izole sıçan mezenterik arterlerinde metanol ekstrenin gevşeme buna karşıt su ekstresinin ise ilave kasılma yanıtlarına neden olduğunu 3) damarların metanol ve su ekstre ile (10 mg/ml, 20 dak.) inkübasyonunun PGF??'ya?(10-8-10-4M) bağlı konsantrasyon yanıt eğrisinin maksimumunda ve ?LogEC50 değerlerinde azalmaya 4) K+?a (10-100mM) bağlı konsantrasyon-yanıt eğrisinin maksimumunda ise metanol ekstrenin azalmaya, su ekstrenin ise artışa yol açtığını 5) PGF???(3x10-5M) ile prekontrakte edilmiş izole sıçan mezenterik arterlerinde, her iki ekstreye karşı elde edilen gevşeme yanıtlarında endotelyal vazodilatör faktörlerin veya endotel tabakasının rolünün olmadığını 6) Alchemilla vulgaris bitkisinin metanol ekstresinin (300 mg/kg/gün) L-NAME hipertansif sıçanlara oral olarak uygulanmasının sıçanların kan basınçlarında düşmeye neden olduğu ancak su ekstrenin ise herhangi bir değişiklik yapmadığını göstermiştir. Alchemilla vulgaris bitkisinin metanol ekstresinin damar gevşetici ve kan basıncını düşürücü etkisi hipertansiyonda alternatif bir tedavi yöntemi olabilir. Bununla birlikte ekstraksiyon metoduna bağlı olarak etkinin değişmesi bitkisel preparatların hazırlanışında standardizasyonun önemini göstermektedir. Çalışmamızın bu bitkinin klinik önemini ortaya koymaya yönelik çalışmalara hız vereceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Alchemilla vulgaris L. (Rosaceae) is been traditionally used in the treatment of menstrual disorders, as a diuretic, astringent, and wound-healing among the public. In various studies it was revealed that the plant contains polyphenolic compounds and vasoactive flavonoids in high levels. Here in, we aimed to investigate the effects of liquid extracts of Alchemilla vulgaris (Rosaceae) on isolated mesenteric arteries and also blood pressures of rats, which has not been adequately studied. Our findings showed that 1) methanol extract of Alchemilla vulgaris, induced relaxation response 2) whereas; aqueous extract induced contrasting effects in mesenteric arteries precontracted with PGF2? and K+ 3) pretreatment with methanol and aqueous extract (10mg/ml, 20 min.) decreased the maximum and ?LogEC50 of concentration-response curve of PGF???(10-8-10-4M) 4) the maximum of the concentration-response curve of K+ (10-100mM) was decreased with the pretreatment of methanol extract whereas aqueous extract increased the maximum 5) in PGF2? precontracted mesenteric arteries the relaxation responses obtained with methanol and aqueous extracts of Alchemilla vulgaris were endothelium and endothelial vasodilators independent 6) oral administration of methanol extract of Alchemilla vulgaris reduced the blood pressure of L-NAME hypertensive rats whereas aqueous extract did not. The blood pressure-lowering and vasodilatory effect of Alchemilla vulgaris methanol extract may be an alternative therapy in the treatment of hypertension. On the other hand, the different effects due to the method of extraction indicate the importance of standardization in herbals. This study will give rise to the other studies that aimed to demonstrate clinical significance of this plant.