Temporomandibular eklem disfonksiyonlu hastalarda farklı tedavi yöntemlerinin uzun dönem etkilerinin araştırılması
Investigation of long term effects of different therapy methods in patients with temporomandibular joint disfunction
- Tez No: 347614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE GÖKÇEN RÖHLİG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Redüksiyonlu disk dislokasyonu (RDD), eklem diskinin eklem boşluğundan öne doğru kayması sonucu oluşan, eklem sesi, ağrı ve ağız açmada kısıtlılık gibi semptomları olan bir TME hastalığıdır. Bu çalışmanın amacı düşük doz lazer (DDL) ve ozon tedavilerinin RDD üzerindeki etkisini araştırmaktır. RDD teşhisi TMR/ATK?ye göre yapılmıştır. Çalışmaya DDL (n=20), ozon (n=20), DDL placebo (n=20) ve ozon placebo (n=20) olmak üzere 4 grup dahil edilmiştir. Tedavi ve placebo uygulamaların etkinlikleri TMR/ATK formu, algometre ve VAS skalası aracılığıyla değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler, gruplar arası ve birbirleriyle kıyaslanarak yapılmıştır. Tedavi sonunda, ağız açma yolu, ağız açma miktarı ve eklem sesi varlığında, tedavi ve placebo uygulamalar sonrasında herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir. Bununla birlikte, palpasyon skorlarının deney gruplarında anlamlı derecede düşüş gösterdiği gözlenmiş fakat aynı düşüş algometrik değerlerde elde edilememiştir. VAS sonuçlarında, placebo hastalarda da görülen anlamlı iyileşme skorları, sonuçların psikolojik kaynaklı olabileceğinin işaretidir. Bu sonuçlara göre, DDL ve ozon tedavisinin RDD hastalarının tedavisinde alternatif olarak değil destekleyici olarak kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disc dislocation with reduction is a type of temporomandibular disorder which occurs when disc moves from its position between the condle and the articular fossa to a forward position and it is associated with pain, joint click and limitation of mouth opening. The purpose of this study is to investigate the effect of low level laser and ozone therapies in patients with disc dislocation with reduction. RDC/TMD form was used to diagnose disc dislocation with reduction. 80 temporomandibular joint of 62 patients are included in this study which were grouped as low level laser (n=20), LLL placebo (n=20), ozone (n=20) and ozone placebo (n=20). RDC/TMD form, pressure pain threshold and VAS scale were used to evaluate the results. In results, no significant difference were found in mouth opening pattern, mouth opening amounts and joint clicks after treatment and placebo applications. Palpation scores are significaly lower in treatment groups than in placebo groups but pressure pain threshold scores didn?t support those findings. Significant treatment scores which were stated by placebo controlled patients via VAS scale, supports the idea that the reasults may have physichological sources. As a result, LLLT and ozone therapy can not be used as an alternative therapy for disc dislocation with reduction patients but can be used for supportive therapy.