Kamaşma ve kamaşmanın belirlenmesinde kullanılan yöntemlerin incelenmesi
- Tez No: 34762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET İnsan dış dünya ile olan ilişkisini büyük oranda görsel algılama aracılığı ile gerçekleştirir. Bundan ötürü, bir ortamda, görsel algılama için gerekli olan iyi görme koşullarının ya da başka bit deyişle, görsel konforun sağlanması büyük önem taşır. İyi görme koşulları ise ortamda oluşturulan aydınlığın, nicelik ve niteliğine bağlıdır. Bu çalışmada, bir ortamda, görsel konfor açısından, varlığı kabul edilemez olan kamaşma, türleri ve kamaşmanın değerlendirilmesi konuları incelenmiştir. Ancak, konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından, kamaşmanın oluşumunda önemli birer etken olan. görme organı, işleyiş biçimi ve görsel algılamanın temelini oluşturan, karşıtlık konularına da değinilmiştir Kamaşmanın oluşumunu inceleyerek, buna bağlı olarak yapılan değerlendirmeleri ve alınabilecek önlemleri kapsayan bu çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde, kamaşma olayının oluşmasında büyük bir etken olan. görme organı ve özellikleri incelenmiştir. 2. bölümde, görsel algılamanın koşulu olan ancak, belirli sınırları geçmesi durumunda, kamaşmaya neden olan karşıtlık konusuna değinilmiştir. 3. Bölümde ise. l.ve 2. bölümde anlatılan, görme organının yapısı ve karşıtlık kollularına bağlı olarak oluşan kamaşma ve kişide yarattığı duvulanmalara bağlı olarak, değişik isimler alan kamaşma türleri incelenmiştir. 4. bölümde, kapalı bir mekanda, yapay ışık kaynaklarının kullanılması durumunda, oluşabilecek kamaşmanın sayısal değer olarak hesaplanması için. çeşitli ülkelerde kullanılan yöntemlerden.“CIBSE kamaşma indeksi ((}/)”ve“görse/ konfor olasılığı fl'CPj”yöntemleri, incelenmiş ve karşılaştırılnııştır. 5. bölümde ise, oluş nedeni ve biçimi bilinen kamaşmaya karşı alınabilecek önlemlerle ilgili ana ilkeler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Humans realize their interaction with the outer world by visual perception to a great extend. Hence, it is very important that conditions for comfortable vision should exist in an environment. Conditions for comfortable vision heavily depends on the quality of illumination in the environment. In this study, glare which is unaccatable in an environment from the visual comfort point of view. its types and evaluation of glare have been examined. For the sake of being more explicit, visual organ -a major factor for glare, its method of operation, and concept of contrast which forms the basis of visual perception have been emphasized This study examins the formation of glare, the methods of evaluation based on the formation. and possible precations that could be taken. The study consists of 5 sections. In the first section, visual organ -a major factor for the formation of glare, and its properties have been investigated. In the second section, concept of contrast which is a must for visual perception, which also causes glare in the case of exceeding some defined limits, have been emphasized. In the third section, glare caused by the anatomy of the visual organ and the concept of contrast as described in the first two sections have been investigated. The different types of glare that are named differently according to the impressions they have on humans have been examined. In the fourth section, methods used in various countries to calculate numerical values for the glare in an environment have been investigated. Among those CIBSE Glare Index (GI) and Visual Confort Probability (VCP) have been examined and compared in detail. In the fifth section, main principles concerning the precautions against the glare of which reason and formation is well defined, have been put forward.