Üniversite öğrencilerinde toksoplazma prevelansının araştırılması
Investigation of toxoplasma prevelance in the our university students
  1. Tez No: 44862
  2. Yazar: İBRAHİM ATEŞALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
-30- OZET üniversitemiz öğrencilerinde toksoplazma prevalansıncv araştırılması Toxoplasma gondii' nin neden olduğu infeksiyon, dünyannı birçok bölgesinde sık görülür. Toksoplazmosis'in tanısı, hastaların serumlarında özgül antikorların testlerle ortaya konmasını icap ettirir. Sabin Feldman Dye Test, referans test olarak kalmasma karşın referans merkezlerin dışında nadiren kullanılır. Çalışmamızda, Ankara Üniversitesinde okuyan 66 kız öğrenciden alman serum örneklerine SFDT ve ELISA IgG/IgM testleri uygulanmış ve ülkemizdeki toksoplazınosis pervalansı belirlenmeye çalışılmıştır. Kız öğrencilerin 14'ünde (%21.2) SFDT ile, 18'inde (%27.2) ELISA IgG ile ve 5 inde (%7.5) ELISA IgM ile seropozitiflik saptanmıştır. ELISA IgG'nin duyarlılığı %100, özgüllüğü %92.3 ve SFDT ile uyumluluğu %93.9 olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Toxoplasma gondii; Sabin Feldman Dye Testi (SFDT) ELISA IgG ELISA IgM
Özet (Çeviri)
-31- SUMMARY INVESTIGATION OF TOXOPLASMA PREVALENCE IN THE OUR UNIVERSITY STUDENTS Infection due to the protozoon Toxoplasma gondii is a common occurence in most areas of the world. Diagnosis of toxoplasmosis entails testing for spesific antibody in the patient's serum. The Sabin Feldman Dye Test remains the established reference assay but is rarely used outside reference centres. In our study, prevalence of toxoplasmosis in 66 girl students of Ankara University was comparetively investigated by Sabin Feldman Dye Test ( SFDT) and ELIS A IgG/IgM. Fourteen (21.2%), 18(27.2%), and 5(7.5%) out of 66 girl students were found to be seropositive with SFDT, ELISA IgG and ELISA IgM, respectively. The sensitivity of test for determining IgG levels was 100% in ELISA, and the specificity was 92.3% in ELISA. The correlations of test with respect to the SFDT was 93.9% for ELISA IgG. Key words : Toxoplasma gondii Sabin Feldman Dye Test (SFDT) ELISA IgG ELISA IgM