Kullanılmış polipropilen boruların geri dönüşümü ve ekstrüzyon yöntemiyle imalinin araştırılması
- Tez No: 34763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
-V- ÖZET Poliolef inlerin korozyon dayanımı, hafiflik, ucuzluk ö- zelliklerinin imalat teknolojisindeki gelişmelerle birleşti rilmesi, kolay ve düşük sıcaklıklarda şekillendirilebilme ka biliyetleri ve yüzey hassasiyetlerinden dolayı bu malzemeler metalsel malzemelerin piyasa paylarını azaltma eğilimi gös termektedir. Poliolef inlerin şekillendirilmesinde en çok kullanılan metodlar enjeksiyon ve ekstrüzyondur. Ekstrüzyon yoluyla imal edilen ve inşaat sektöründe büyük bir taleple karşılanan po- lipropilen borular, termoplastik olmalarının avantajıyla, ye niden şekillendirilme yeteneğine sahiptir. Günümüzde başta petrol olmak üzere hammaddelerin savruk ça kullanımı yüzünden yakın bir gelecekte öncelikle enerji ve hammadde sıkıntısı, sonra tamamen bu enerji ve hammadde kay naklarının tükenmesi söz konusudur. Bu sıkıntıları tamamen olmasa dahi bir nebze önlemek ve, enerji ve hammaddelerin ve rimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla petrokimya ürünü olan polipropilen malzemenin yeniden değerlendirilmesi nin, ne kadar mümkün olduğunun ve yeni saf malzeme ile meka nik ve termal özelliklerinin mukayesesi sonucunda kendine bir yer edinip edinemeyeceğini inceledik, ilk olarak ekstrüzyon işlemi ve prensipleri, ardından polipropilen malzeme, boru ekstrüzyonu, yeniden ekstrüzyon ile ilgili ekonomik ve işlem- sel değerlendirmeler ve son olarakta deney ve deney sonuçlarının irdelenmesi tezin içeriğinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
-VI- ABSTRACT Polyolefin materials shows decrease tendency about mar keting portion of metallic materials, because of polyolefin's corrosion resistant, lightness, cheapness charectestics and manufacturing technology connection, in low temperatures and simple formable capability and surface sensitivity is better. The useful methods in forming polyolefins are injection and extrusion. Polypropylene pipes are been manufacturing with extrusion and received with important request, and it has got advantages of being thermoplastic is recyclability. Nowadays first of all petroleum and the other raw mate rials have been spending extravagently, so first it would ma ke an energy and raw material trouble, then in nearby future this energy and raw material sources will be able to come to an end. We inspect that how to use, petroleum product, polypropylene is productive with recycling and is it possible to do comparasion pure material and waste material, for mec hanical and thermal properities, for prevent this troubles little bit. First, operation and principles of extrusion, then polypropylene, extrusion of pipe, economic and oprati- onal evaluations about recycling and finally inspected expe riment results are take part in this thesis.