Geleneksel ve lazer yöntemi ile yapıştırılan ve kopartılan seramik braketlerin sıyırma kuvvetlerine karşı tutuculuklarının ve kopma bölgelerinin incelenmesi
Evaluation of shear bond strength and failure sites of ceramic brackets bonded and debonded with conventional and laser methods
- Tez No: 347629
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜYESSER SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel yöntem ve Er, Cr: YSGG lazer kullanarak yapıştırılan ve kopartılan seramik braketlerin sıyırma kuvvetlerine karşı tutuculuklarının ve kopma bölgelerinin karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Bu çalışmada 68 adet ortodontik amaçla çekilmiş insan küçük azı dişinden 60 diş braket tutuculuk değerlerinin ölçüldüğü sıyırma deneylerinde kullanılmıştır. Geri kalan 8 diş ise farklı mine pürüzlendirme yöntemleri sonrasında mine yüzeyini elektron mikroskobu ile incelemek üzere kullanılmıştır. Sıyırma deneyinde kullanılan 60 küçük azı dişi 15 örnekten oluşan 4 gruba ayrılmıştır. Grup A?da mine yüzeyi Er, Cr: YSGG lazer ile pürüzlendirilmiş, braketler yine aynı lazer yardımı ile sökülmüştür. Grup B?de mine yüzeyi Er, Cr: YSGG lazer ile pürüzlendirilmiş, braketler lazer uygulamadan instrong cihazı ile sökülmüştür. Grup C?de mine yüzeyi %37?lik fosforik asit ile pürüzlendirilmiş, braketler Er, Cr: YSGG lazer yardımı ile sökülmüştür. Grup D?de mine yüzeyi %37?lik fosforik asit ile pürüzlendirilmiş, braketler lazer uygulamadan instrong cihazı ile sökülmüştür. Mine yüzeyi pürüzlendirilen dişlerin üzerine Clarity marka seramik braketler ışıkla polimerize olan yapıştırıcı ile eşit kuvvet uygulanarak yapıştırılmıştır. Ardından instrong cihazı ile sıyırma kuvveti uygulayarak braketler sökülmüş ve tutuculukları MPa olarak verilmiştir. Sıyırma testinden sonra sökülen seramik braketlerin ve dişlerin mine yüzeyi sterio-mikroskop ile incelenmiş ve yapıştırıcı artıkları Modifiye Adhesive Remnant İndex ile değerlendirilmiştir. Aynı zamanda her gruptan rastgele seçilen 2 örneğin (toplam 8) yüzeyi debonding ve polisaj işlemlerinden sonra taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Sıyırma deneyine dahil edilmeyen ve iki farklı yöntem ile pürüzlendirilen toplam 8 adet örneğin yüzeyi ise pürüzlendirme sonrası taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Asit ile pürüzlendirilen örneklerin tutuculuğu lazer ile pürüzlendirilen örneklerin tutuculuğundan daha yüksek bulunmuştur. Debonding esnasında lazer uygulanmasının tutuculuğu azalttığı görülmüştür. Ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Fosforik asit ile pürüzlendirilen gruplarda kopma genellikle yapıştırıcı-braket arasında meydana gelirken lazer ile pürüzlendirilen gruplarda genellikle mine-yapıştırıcı arasında meydana gelmiştir. Debonding yöntemleri arasında Modifiye Adhesive Remnant İndex açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Pürüzlendirme sonrası elektron mikroskobu ile yapılan inceleme sonrası asit ile pürüzlendirilen mine yüzeyinin lazer ile pürüzlendirilene göre daha düzenli, daha homojen olduğu görülmüştür. Sıyırma deneyi sonrası yapılan sterio-mikroskop ve elektron mikroskop incelemeleri sonucunda mine veya braket kırığına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare of the shear bond strengths and failure sites of ceramic brackets bonded and debonded with conventional method and Er, Cr: YSGG laser. In this study, 60 teeth from a total of 68 human premolar teeth extracted for orthodontic reasons were used in shear bond strength test. The remaining 8 teeth were used to examine their enamel surfaces with the electron microscope following application of different etching methods. The 60 premolars used in the shear bond strength test were divided into 4 groups, each consisting of 15 samples. In group A, the enamel surfaces were etched with Er, Cr: YSGG laser and the brackets were removed with the aid of the same laser. The enamel surfaces in group B were etched with Er, Cr: YSGG laser and the brackets were removed with the Instron device without application of laser. İn group C, the enamel surfaces were etched with 37% phosphoric acid and the brackets were removed with the Er, Cr: YSGG laser. The enamel surfaces in group D were etched with 37% phosphoric acid and the brackets were removed using the Instron device without application of laser. The Clarity brackets were bonded on the etched enamel surface with light-polymerizing adhesive applying equal force. Thereafter, applying the debonding force with the Instron device, the brackets were removed and their retention values were provided in MPa. The surfaces of the enamels and ceramic brackets removed after shear bond strength test were observed with stereomicroscope and any adhesive remaining was assessed according to the Modified Adhesive Remnant Index. At the same time, the surfaces of 2 samples randomly selected from every group (8 in total) were observed with a Scanning Electron Microscope after debonding and polishing processes. As for the surfaces of the 8 samples not included in the shear bond strength test and etched using two different methods, were examined with the scanning electron microscope. It was found that the bond strength of the samples etched with acid were higher than the bond strength of the samples etched with laser. Furthermore, it was observed that the laser application during the debonding operation reduced the bond strength. However, this difference was not statistically significant. While the failure sites in asid etching groups were mainly at the adhesive-bracket interface, the failure sites in laser etching groups were mainly at the enamel-adhesive interface. The ARI values indicated no significant difference in bond failure site among the different debonding groups. Enamel surfaces examination with electron microscope showed that the asid etched surfaces were more regular and more homogeneous than the laser etched surfaces. Examinations with the stereomicroscope and electron microscope followed by the shear bond strength test, enamel and bracket fracture was not observed.