Kalsiyum trigliserit kemik sementinin ve kitosanın kemik dokusu iyileşmesi üzerine etkilerinin deneysel olarak araştırılması
The histopathological effects of calcium triglyceride bone cement and chitosan on healing of experimental bone defects
- Tez No: 347628
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMİ YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızda iki farklı greft materyali olan kalsiyum trigliserit kemik sementi ve kitosanın kemik dokusu iyileşmesi üzerine olan etkilerini histopatolojik olarak değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda 240±20 g ağırlığında 92 adet Sprague-Dawley cinsi erkek denek kullanılmıştır. 64 denekten oluşan iki deney grubu sakrifikasyon günleri olan 7, 14, 30 ve 60 olmak üzere 4 alt gruba ayrılmıştır. Deneklerin sağ tibialarında 8 mm uzunluğunda, 1 mm genişliğinde, kemiğin korteks ve medulla tabakalarını içine alan kemik defektleri oluşturulmuş, defektlere kalsiyum trigliserit kemik sementi ve kitosan yerleştirilmiştir. 28 denekten oluşan diğer ana grup olan kontrol grubunda ise deneklerin sağ tibialarında defekt oluşturulduktan sonar kaviteler boş olarak iyileşmeye bırakılmıştır. Bütün denekler 7., 14., 30. ve 60. günlerde sakrifiye edilerek operasyon bölgeleri çıkartılmış, örnekler iltihap, yabancı cisim reaksiyonu, nekroz, fibröz doku oluşumu (fibrozis), yeni kemik oluşumu ve residuel greft materyali açısından histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Kalsiyum trigliserit kemik sementinin ve kitosanın her ikisinde de yeni kemik oluşumu kontrol grubuna göre daha fazla görülmüş, ancak kalsiyum trigliserit kemik sementinde yabancı cisim reaksiyonu ve rezidüel greft materyalinin, kitosanda ise fibrozisin anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar bütün olarak değerlendirildiğinde her iki materyalin de kemik iyileşmesinde çok etkili rolü olmadığı ancak kalsiyum trigliserit kemik sementinin uzun süre rezorbe olmadan varlığını muhafaza etmesi nedeniyle büyük kemik defektlerinde yer tutucu olarak kullanılabileceği, jel formundaki kitosanın ise ilk yedi gün içinde rezorbe olması sebebiyle uzun süreli yer tutucu olarak kullanılamayacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the histopathological effects of two different bone grafts calcium triglyceride bone cement and chitosan on healing of experimental bone defects in our study. 92 Sprague-Dawley male rats, with a weight of 240g±20 g were used in this study. Two experimental groups which consisted of 64 rats, were divided into 4 sub groups due to the sacrification dayswhich were respectively 7, 14, 30 and 60. After creating an 8 mm long and 1 mm wide cortico-cancellous bone defect in the right tibia of each rat, calcium triglyceride bone cement and chitosan were applied into these bone defects. In the other main group, after creating the bone defects in the right tibias, we kept those empty to serve as the control group. We evaluated inflammation, foreign body reaction, necrosis, fibrosis, new bone formation and residual graft material at the 7th, 14th, 30th and 60th days. In both calcium triglyceride bone cement and chitosan groups, new bone formation was higher than the control group, whereas foreign body reaction and residual graft material on calcium triglyceride bone cement group and fibrosis on chitosan group was found to be significantly higher. After evaluating the results as a whole, both materials were found not to be very effective in the bone healing process. Because calcium triglyceride bone cement remained for a long time without being resorbed, it can be used as a place holder on large bone defects, whereas the gel form of chitosan can not be used for this purpose because it was resorbed in the first seven days.