Klorheksidin glukoant içeren antibakteriyel ajanların tam seramiklerin dentine bağlantısına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of chlorhexidine containing antibacterial agent on bond strenght of all ceramic to dentin
  1. Tez No: 347635
  2. Yazar: NİHAL BERKE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER EVLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı 2 farklı konsantrasyonda uygulanan klorheksidin maddesinin (%0,2 ve %2) 3 farklı rezin siman ile simante edilen tam seramik restorasyonların dentine bağlantısına etkisini incelemektir. Çekilmiş 90 adet çürüksüz 3. molar dişlerin okluzal yüzeylerinde düz yüzeyel bir dentin bölgesi hazırlanmıştır. Tam seramik diskler (IPS e.max Press, Ivoclar Vivadent) %0,2 klorheksidin glukonat veya %2 klorheksidin diglukonat uygulanan dentin yüzeylerine rezin simanlar (Variolink N, Ivoclar Vivadent; Panavia F2.0, Kuraray; Rely X U200, 3M ESPE) ile simante edilmiştir. Sonuçlar dentin yüzeyine herhangi bir işlem yapılmamış kontrol grupları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada kullanılan rezin simanlar ve dentin yüzeyine uygulanan işlemler baz alınarak 9 adet grup oluşturulmuştur (n=10). Deney örnekleri 24 saat boyunca distile su içersisinde bekletildikten sonra makaslama bağlanma direnci testleri bir universal test aleti yardımıyla yapılmıştır. Makaslama testinden sonra kırılan yüzeyler stereomikroskop ve taramalı elektron mikroskobunda (SEM) incelenmiştir. Elde edilen veriler (MPa olarak), tek yönlü ve çift yönlü ANOVA testi ve Tukey HSD çoklu karşılaştırma kullanılarak analiz edilmiştir (p< 0,05). Dentin yüzeylerine klorheksidin uygulanmasının tam seramik restorasyonların dentine makaslama bağlantı dirençlerini istatiksel olarak etkilemediği tesbit edilmiştir (p>0.05). Çift yönlü ANOVA testi sonuçlarına göre, çalışmada kullanılan simanlar değerlendirldiğinde Variolink N'in (14,23±4,08) en yüksek bağlanma direncine sahip olduğu tesbit edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarında, klorheksidin glukonatın ağız gargarası veya kavite dezenfektanı olarak kullanımının total etch, self etch ya da self adesiv simanlar ile dentine simante edilen tam seramiklerin bağlantısına herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim was to investigate the effect of different concentration of chlorhexidine (CHX) on dentin bond strenght of all ceramic restoration applied three different cement. A flat middle dentin surface was prepared on 90 extracted human 3. molars. All ceramic discs (IPS e.max Press, Ivoclar Vivadent) were cemented to dentin using resin cement ( Variolink N, Ivoclar Vivadent; Panavia F2.0, Kuraray Medical Inc; Rely X U200, 3M ESPE) with % 0,2 chlorhexidine glukonate (Klorex mouth rinse, Drogsan) or % 2 chlorhexidine digluconate (Cavity Cleanser, Bisco Inc). Results were compared with the control, untreated dentin. Nine groups were then created based on resin cement and dentin pre-treatment (n=10). After immersion 24 hours in water, shear bond strength (SBS) test was performed. The fracture surface was examined by stereomicroscope and scanning electron microscopy (SEM). The data (in MPa) were analyzed with two-way and one-way ANOVA and Tukey test (p0.05). The findings of this study suggest that when chlorhexidine solution are used as cavity disinfectant or mouthwash did not adversely affect dentin bonding of all ceramic discs luted with etch-and rinse, self etch and self adhesive cement.