Serebral palsili çocuklarda ayak-ayak bileği ortezi ve kinezyolojik bantlama uygulamasının yürümeye etkisi
Influence of ankle foot orthosis and kinesiologic taping applications on gait with cerebral palsy children
  1. Tez No: 347634
  2. Yazar: FATMA NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızda, spastik diparezili ve hemiparezili çocuklarda AFO?nun topuk temasını sağlamada ve erken topuk kalkışını önlemede tek başına yetersiz kaldığı durumda, ayak bileği dorsifleksiyonuna yardımcı olan kinezyolojik bant (KT) uygulamasının etkinliğininin araştırılması amaçlanmıştır. SP tanılı 25 olgu (20 hemiparezi, 5 diparezi) ile gerçekleştirilen çalışmaya bağımsız yürüyebilen ve en az 6 aydır AFO kullanan olgular dahil edilmiştir. Olguların ayakkabı ile, AFO ile ve AFO ve KT?nin birlikte kullanıldığı durumda (AFO+KT ile) yürüyüşleri VBGYA ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sırasında AFO ve ayakkabının topuk kısmına her topuk temasında ışığı yanan bir basınç algılayıcı yerleştirilmiş, topuğun yere teması, ilk-temas, yüklenme ve basma-ortası fazlarında ışığın yanıp yanmadığı gözlenerek değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 21.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Uygulanan yöntemlerin ve fazların birbirleri ile ilişkileri 2?li ve 3?lü karşılaştırmalar yapılarak araştırılmıştır. İstatistiksel analizlerde, 3?lü karşılaştırmalar Ki-Kare bağımsızlık testi ve 2?li karşılaştırmalar bağımlı örneklem Ki-Kare testi olan Mc Nemar testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the contributory effects of Kinesiologic Taping (KT) to provide more natural heel contact for the spastic foot with Ankle Foot Orthosis (AFO). The gait characteristics of 25 children with spastic CP (GMFCF level-II) were assessed by video based observational gait analysis. The Participants had been using AFOs for 6 months. Their gait with AFOs were by satisfied physical therapists, orthopedists and parents. Kinesiologic taping with dorsiflexion assist was applied to each of participants. All participants? walk were analyzed with their self selected speed. Initial contact, loading response and mid-stance sub-phases of the gait were analyzed with shoe, AFO and combination of AFO and KT (KT+AFO). Statistical analysis was performed with SPSS 21.0 for Windows.