Orbitayı etkileyen nazal kavite ve paranazal sinüs hastalıkları
The diseases of paranasal sinus and nasal cavity affecting orbit
- Tez No: 347660
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÇOKKESER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Paranazal sinüs ve nazal kavite patolojilerinde bu bölgelerin anatomik olarak orbitaya yakınlığı dolayısıyla klinik ve radyolojik olarak orbital bulgu saptanabilir. Bu çalışmada sinonazal hastalıkların en fazla hangi orbital belirtilere yol açtığını, sinonazal hastalıklarda sıklıkla hangi orbital belirtiyle karşılaşacağımızı, tedavi sonuçlarını, cerrahi operasyon uygulanan hasta sayısını ve operasyon sonuçlarını sunmayı amaçladık.Materyal-Metod: Retrospektif olarak orbitayı etkileyen nazal ve paranazal sinüs hastalığı olan toplam 41 hasta değerlendirildi. Primer orbital patolojisi olan hastalar ve radyolojik olarak orbital belirtisi olmayan hastalar incelemeye alınmadı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, göz bulguları, radyolojk belirtleri ve ek sinonazal hastalık olup olmadığı veriler analiz edilerek değerlendirildi. Klinik verilerin istatiksel olarak incelenmesinde SPSS 13.0 kullanıldı. Sinonazal patolojiler değerlendirilip tanımlayıcı istatistik (çapraz tablo ) yapıldı.Bulgular: Orbitayı etkileyen patolojiler; mukoseller, rinosinüzitler, fibröz displaziler, nazal polipozis, paranazal osteomlar ve neoplaziler olmak üzere başlıca altı başlık altında toplandı. Hastalar 6-88 yaşları arasındaydı (ortalama yaş 41). Erkek /kadın oranı 23/18 (oran=1,27) olarak saptandı. 11 mukosel, 9 sinüzit, 7 fibröz displazi, 4 nazal polip, 4 paranazal osteom ve 6 adet neoplazi hastası olmak üzere toplam 41 hasta mevcuttu. Hastaların majör klinik prezentasyonu proptozisti. 41 hastanın 29'u tedavi amaçlı, 3'ü de tanı amaçlı olmak üzere toplam 32 hasta opere edildi.Sonuç: Nazal kavite ve paranazal sinüslerin orbita komşuluğu nedeniyle, otolaringologlar sinonazal hastalıkların orbitayı etkileme olasılığını göz önünde bulundurmalıdır. Radyolojik görüntüleme patolojinin boyutu, yayılımı, çevre yapılarla ilişkileri, natürünün tahmin edilmesi ve multidisipliner yönetimin planlaması için de gereklidir. Hastaların hangi klinik bulgularla başvurabileceği unutulmamalı ve cerrahi endikasyonlar iyi analiz edilmelidir. Orbital invazyon kötü prognoz işaretidir ve cerrahi işlemin planlanmasını doğrudan etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Similar clinical and radiological signs may be determined in the pathologies of paranasal sinus and nasal cavity due to their proximity to orbit. We aimed to determine which major ocular findings are presented and encountered in sinonasal diseases, in addition to treatment outcomes and number of patients undergoing surgical operations.Material and method: Forty-one patients with sinonasal diseases extending into the orbital cavity were retrospectively reviewed. Patients with primary orbital pathologies and patients without neuro-imaging data were excluded from the study. The clinical data including age, sex, ocular symptoms, radiological signs and sinonasal associations were compiled. The data was analyzed using Statistical package for social sciences 13.0 (SPSS). The Descriptive Statistics (cross tabulation) were calculated for sinonasal pathologies.Results: Pathologies, affecting the orbita; mucoceles, rhinosinusitis, fibrous dysplasias, nasal polyposis, paranasal osteomas and neoplasms, were sorted out under six headings. In this study, the age range was from 6 to 88 years (mean=41). Male to female ratio was 23:18 (mean=1,27). Majority of the patients were presented with proptosis and totally 41 patients, including 11 mucoceles, 9 rhinosinusitis, 7 fibrous dysplasias, 4 nasal polyposis, 4 paranasal osteomas and 6 neoplasias. 29 of total were operated for therapeutic purposes, and 3 of total were operated for the diagnosis.Conclusion: Otolaryngologists should consider the possibility of invasion of sinonasal diseases to the orbital cavity due to close vicinity of orbit to the paranasal sinuses and nasal cavity. Neuroimaging is also needed to estimate severity of pathology, extension of mass, relationship with close structures and to plan multidisciplinary management. Indications for surgery and clinical findings for sinonasal diseases should be well analyzed. Orbital invasion is a poor prognostic sign and directly affects planning of the surgical procedure.