Genel cerrahi kliniklerinde yatan hastaların uyku durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sleep qualities of the patients in the general surgery clinics
  1. Tez No: 347700
  2. Yazar: PINAR ÖZKAN OSKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYSEL GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Cerrahi kliniklerinde yatan hastaların ağrı, hastalıkla ilgili kaygılar, cerrahi sonrası bilinmeyenlerle karşılaşma ve çevresel faktörler gibi nedenlerle uyku kalitelerinin etkilenebileceği bilinmekte olup araştırmada genel cerrahi kliniklerinde yatan hastaların uyku durumlarını etkileyen etmenleri belirlemek amacı ile tanımlayıcı prospektif olarak planlandı. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Anadolu yakasında yer alan bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Genel Cerrahi Kliniklerinde yatan hastalar oluşturdu. %10 örneklem hatasına göre hastanede beş gün ve üzerinde yatan, araştırmayı kabul eden 81 kişi örnekleme alındı. Veriler 01 Mart-01 Haziran 2011 tarihleri arasında araştırmacı tarafından hazırlanan 'Kişisel Özellikler Bilgi Formu' ve 'Uyku Durumu Formu' ile 'Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği', 'Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği' ve 'Görsel Kıyaslama Ölçeği' aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemiyle elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, ortalama (x), standart sapma (SS), Pearson Ki-Kare, Kolmogorov-Smirnov , Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi kullanıldı. Hastaların hastaneye yatış sırasına göre taburculuk sırasındaki durumluk anksiyeteleri azalmakla birlikte panik düzeyde anksiyete yaşadıkları ve hastanede uyku kalitelerini etkileyen etmenlerin gürültülü çevre, odaya sık girilip çıkılması, hastalığa ilişkin kaygılar, oda ısısı, bilgilendirilme eksikliği, gece ışık yakılması, kalabalık, ağrı, aile üyelerini ve işlerini düşünmek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In surgery clinics patients may suffer sleeping disorders because of pain, concerns about illness, lack of knowledge about the treatment and enviromental factors. We have completed a retrospective study about these sleeping problems. Subjects were chosen from the general surgery clinic of Egitim Arastirma Hospital . 81 subjects were included to this study who has stayed five or more days in this clinic. Data were collected using